*Προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022. Ο 1ος κάθε ομίλου προκρίνεται στα τελικά, ο 2ος παίζει μπαράζ.

*Στον πρώτο γύρο: Ανδόρρα – Αλβανία 0-1.

*Αμφότερες οι ομάδες έχουν αποκλειστεί.

ΑΛΒΑΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

«Στραπατσαρίστηκε» στο Λονδίνο, εκεί διασύρθηκε απ’ την Αγγλία δεχόμενη πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Δεν ήξερε που πατούσε και που βρισκόταν στο πρώτο 45λεπτο, δέχτηκε τρία γκολ μέχρι το 28’ και κάπου εκεί το ματς είχε τελειώσει οριστικά. Η Αγγλία συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει γκολ, βρήκε άλλα δύο μέχρι την ανάπαυλα κόντρα στην παντελώς ασυγχρόνιστη άμυνα των Αλβανών, που εκτέθηκε σε τεράστιο βαθμό. Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος.

Κάπως έτσι, τελείωσε οριστικά η διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, αφού οι Αλβανοί έμειναν στους 15 πόντους και το -5 απ’ την Πολωνία. Είχε προηγηθεί η ήττα στο ντέρμπι με την Πολωνία (0-1 εντός), έρχονταν από τρεις σερί νίκες με Ουγγαρία (1-0 εντός), Σαν Μαρίνο (5-0) και Ουγγαρία (0-1 εκτός) και είχαν μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Πάρα πολλά τα προβλήματα σήμερα στο αδιάφορο φινάλε του ομίλου, τέθηκαν εκτός αποστολής οι τραυματίες οι Βέσελι, Κουμπούλα, Μπάρε και Μπρόγια, ενώ είναι τιμωρημένοι οι Τσικαλέσι, Γκιασούλα και Ισμαΐλι. Θα πάρουν ευκαιρίες παίκτες χωρίς ιδιαίτερο χρόνο.

Εθνική Αλβανίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μπερίσα (Τορίνο), Στρακόσια (Λάτσιο), Σελμάνι (Μπολούσπορ) – Αμυντικοί: Χισάι (Λάτσιο), Λενγιάνι (Γκρασχόπερς), Τράσι (Κάντσια), Ντερμάκου (Λέτσε), Ντόκα (Γκόριτσα), Μιχάι (ΠΑΟΚ), Χοτσαλάρι (Τίρανα) – Μέσοι: Ρόσι (Μπολούσπορ), Ραμαντάνι (ΜΤΚ Βουδαπέστης), Μπαϊράμι (Έμπολι), Λάτσι (Αζαξιό), Τσέκιτσι (Κόνιασπορ) – Επιθετικοί: Μπάλαϊ (Νίζνι), Ουζούνι (Φερεντσβάρος), Μπρόγια (Σαουθάμπτον).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας διασυρμός 5-0 κόντρα στην Αγγλία. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο απ’ τους Κέιν (χατ-τρικ), Μαγκουάιρ και Χέντερσον!

ΑΛΒΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan).

*Under 2.5 στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΝΔΟΡΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι χαμηλό το επίπεδο της, όταν έρχεται και μια αποβολή στο πρώτο λεπτό, τότε δεν μπορεί να περιμένει πολλά. Αυτό έγινε κόντρα στην Πολωνία, ο Κούκου Φερνάντεθ αποβλήθηκε στο πρώτο λεπτό και αυτό έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του αντιπάλου, που ούτως ή άλλως είχε πλεονέκτημα. Τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα, το μόνο που απέμενε να διαπιστωθεί ήταν σε ποιο σκορ θα σταματήσουν οι Πολωνοί, που έκαναν ό,τι ήθελαν και είχαν τον πλήρη έλεγχο.

Επιστροφή στις ήττες μετά τη νίκη 3-0 εκτός έδρας επί του Σαν Μαρίνο για την Ανδόρρα, είχαν προηγηθεί τρεις σερί ήττες, στις δύο από τις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει (δέχτηκε συνολικά έντεκα γκολ) κόντρα σε Αγγλία (4-0 εκτός), Ουγγαρία (2-1 εκτός) και Αγγλία (0-5 εντός). Με έξι πόντους έχει εξασφαλίσει την αποφυγή της τελευταίας θέσης, σήμερα θέλει απλώς να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο ανταγωνιστική.

Εθνική Ανδόρας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Γ. Γκόμες (Ίντερ ντ’Εσκάλδες), Άλβαρεθ (Βιγιαρεάλ Β’), Πιρές (Μαντσέγο) – Αμυντικοί: Σαν Νικολάς (Ατλέτικ ντ’Εσκάλδες), Μ. Γκαρθία (Μοντανιέσα), Γιοβέρα (Σαν Κριστόμπαλ), Θερβός (Καστελδέφελς), Κ. Γκαρθία (Ταραθόνα), ντε Πάμπλος (Σάντα Κολόμα), Α. Ροδρίγες (Ατλέτικ ντ’Εσκάλδες), Αλαβέδρα (Πόμπλα) – Μέσοι: Πουγιόλ (Σάντα Κολόμα), Βάλες (Σάντεφιορντ), Μορένο (Ίντερ ντ’Εσκάλδες), Σ. Βιέιρα (Ατλέτικ ντ’Εσκάλδες), Μ. Βιέιρα (Μονθόν), Κλεμέντε (Ίντερ ντ’Εσκάλδες), Ρέγιες (Σάντα Κολόμα) – Επιθετικοί: Αλάεθ (Μαντσέγο), Α. Μαρτίνεθ (Ατλέτικ ντ’Εσκάλδες), Ρόσας (Μονθόν).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 κόντρα στην Πολωνία. Ο Λεβαντόφσκι το 0-1 στο 5’, το 0-2 έκανε ο Γιόζβιακ στο 11’. Μείωσε η Ανδόρρα στο 45’ με τον Βαλές, ωστόσο λίγο αργότερα έκανε το 1-3 ο Μίλικ. Στο 73’ το τελικό 1-4 απ’ τον Λεβαντόφσκι. Με δέκα παίκτες απ’ το πρώτο λεπτό η Ανδόρρα!