6η αγωνιστική – Φάση των ομίλων

*Αδιάφορη η Αλασκέρτ, καθώς έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Αντιθέτως, έχει προκριθεί στα πλέι οφ η Μακάμπι Τελ Αβίβ, ως δεύτερη στον όμιλο.

*Τη σεζόν 2018-2019, η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε αντιμετωπίσει την Πιούνικ από την Αρμενία, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, με την οποία έμεινε στο μηδέν στο εκτός έδρας πρώτο παιχνίδι, για να επικρατήσει με 2-1 στο Ισραήλ και να πάρει την πρόκριση.

*Στον πρώτο γύρο: Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αλασκέρτ 4-1

ΑΛΑΣΚΕΡΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη εντός συνόρων προέρχεται η Αλασκέρτ, μετά και από εκείνη επί της Αραράτ (1-0 εντός). Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Μίλαν Μιλάνοβιτς φιλοξενήθηκε από τη Νόβαρανκ, για το πρωτάθλημα Αρμενίας, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα για να φτάσει σε μια απολύτως δίκαιη νίκη. Είναι έτσι στην πέμπτη θέση με 18 βαθμούς, στο -9 από την πρώτη τριάδα και με δυο παιχνίδια λιγότερα.

Παράλληλα, παραμένει άποντη μετά τέσσερα παιχνίδια στο φετινό Κόνφερενς Λιγκ, έχοντας ηττηθεί από Μακάμπι Τελ Αβίβ (4-1 εκτός), Ελσίνκι (2-4 εντός, 1-0 εκτός) και ΛΑΣΚ Λινζ (0-3 εντός, 2-0 εκτός). Οπότε και έχει αποκλειστεί ήδη από τη συνέχεια. Ήξερε εξ αρχής ότι δεν έχει πιθανότητες πρόκρισης, στόχος είναι να μαζέψει εμπειρίες. Μοναδικός απόντας είναι ο τραυματίας Νταβίντ Γιουρτσένκο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Νόβαρανκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Φοφανά στο 24′, για να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 84ο λεπτό με τον Γεντιγκαριάν.

Αλασκέρτ Στατιστικά

*Με No Goal και Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. (δες το στην ιντερβετεν)

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αήττητη παραμένει εδώ και τρεις αναμετρήσεις η Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την Κυριακή, η ομάδα του Μπαράκ Ιτζάκι φιλοξενήθηκε από τη Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, για το πρωτάθλημα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ωστόσο η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στις λεπτομέρειες, για να πάρει και το κάτι παραπάνω. Με 18 βαθμούς, είναι στην τρίτη θέση, μαζί με τις Μπνέι Σακνίν και Χάποελ Χαντέρα.

Σε ότι αφορά ωστόσο το Κόνφερενς Λιγκ, προέρχεται από την πρώτη της ήττα στον όμιλο, με 0-1 από τη ΛΑΣΚ Λινζ, εντός. Με δέκα βαθμούς μετά από πέντε στροφές, είναι στη δεύτερη θέση του ομίλου, την οποία έχει “κλειδώσει”, μαζί με την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Πανηγύρισε το διπλό και στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Σαχάρ Πιβέν και Μαόρ Καντίλ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Κουβάς στο 29′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση εννέα λεπτά αργότερα, εν τέλει επικράτησε με το τέρμα του Πέριτσα στο 56′.