*Τρίτος προκριματικός γύρος του Γιουρόπα Λιγκ. Αγώνες ρεβάνς, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ τη χαμένη του Μάλμε – Ρέιντζερς.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Καϊράτ Αλμάτι – Αλασκέρτ 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΑΛΑΣΚΕΡΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Αρμενία, 179)

Όρθια στο Καζακστάν έμεινε την προηγούμενη εβδομάδα η Αλασκέρτ, παραχωρώντας “λευκή” ισοπαλία (0-0) με την Καϊράτ. Υστέρησε σημαντικά από την αντίπαλο στο ξεκίνημα, δέχθηκε πολλές φάσεις, κράτησε όμως ανέπαφη την εστία της και είχε μεγάλη ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ, αλλά ο επιθετικός Γκλίσιτς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Έπαιξε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλο και άγγιξε σε κάποιες περιπτώσεις το γκολ, χωρίς όμως επιθυμητό αποτέλεσμα.

Να θυμίσουμε πως η Αλασκέρτ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ, στον 1ο προκριματικό απέκλεισε την Κόνα Κουέι και στον 2ο αποκλείστηκε με δύο ήττες από τη Σερίφ Τιρασπόλ. Δεν είχε υποχρεώσεις στο εγχώριο πρωτάθλημα, πήρε ρεπό για να προετοιμαστεί κατάλληλα για τη ρεβάνς με την Καϊράτ. Στην πρεμιέρα μπήκε με το… αριστερό γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από την Αραράτ Αρμένια εντός έδρας. Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα για τον κόουτς Γκριγκοριάν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Καϊράτ Αλμάτι στο πρώτο παιχνίδι. Πιέστηκε αφόρητα στο πρώτο ημίχρονο, απέφυγε το γκολ, ενώ δεν αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε στο 36’. Δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο 45λεπτο και το 0-0 έμεινε τέλους.

Αλασκέρτ Στατιστικά

*N/G τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Έμεινε άσφαιρη στα 3/4 τελευταία ματς.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΚΑΪΡΑΤ ΑΛΜΑΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ (Καζακστάν, 189)

Δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της στο πρώτο παιχνίδι η Καϊράτ Αλμάτι, ωστόσο ταξίδεψε στην Αρμενία με τον τίτλο του φαβορί και με την ελπίδα να κάνει εκεί το καθήκον της και να συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ. Μάλιστα, σε περίπτωση που ξεπεράσει το εμπόδιο της Αλασκέρτ, θα εξασφαλίσει στη χειρότερη περίπτωση την παρουσία της στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Δεν έπιασε καλή απόδοση, φάνηκε αγχωμένη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ενώ θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που δεν δέχθηκε γκολ, με την αντίπαλο ν’ αστοχεί σε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Το εγχώριο πρωτάθλημα βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε διακοπή και επαναρχίζει μέσα Σεπτέμβρη (11/09). Ωστόσο, η Καϊράτ παίζει -παράλληλα με τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις- και αγώνες στο Κύπελλο του Καζακστάν. Βρίσκεται σε όμιλο με τρεις ομάδες, εκεί μετράει απολογισμό 2-0-3, την περασμένη Κυριακή έβαλε “στοπ” στο σερί τριών ηττών επικρατώντας εύκολα με 3-0 της Ζετίσου εντός έδρας. Στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπολογίζονται ο μπακ Μικάνοβιτς και ο χαφ Κόσοβιτς, αμφίβολος ο εξτρέμ Σουγιουμπάγιεφ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Ζετίσου στο Κύπελλο Καζακστάν. Προηγήθηκε με τον Σουτσενάτσεφ στο 4’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 18’, με τον Ντούγκαλιτς ν’ αυξάνει τον δείκτη του σκορ στο 61’.