* 30η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Πριν την ήττα του 1ου γύρου, η Αλάνιασπορ έτρεχε σερί 9-2-0 απέναντι στην Καϊσέρισπορ.

* Στον 1ο γύρο (06/11): Καϊσέρισπορ – Αλάνιασπορ 1-0

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Σίβασπορ. Ο Χασάν (49’) άνοιξε το σκορ για την Αλάνιασπορ, ο Μανάι (64’) ισοφάρισε για την Σίβασπορ και ο Αϊντίν (79’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με back to back νίκες και το πρώτο διπλό στο 2024 έχτισε μία αξιόλογη απόσταση (+6) από την επικίνδυνη ζώνη και σήμερα έχει την ευκαιρία να ηρεμήσει ενόψει διακοπής και τελικής ευθείας στην σεζόν.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο στην Σεβάστεια, δεν κατέγραψε ούτε ένα σουτ η Αλάνιασπορ, παρότι είχε την επιθετική πρωτοβουλία (60% κατοχή). Πήρε προβάδισμα στην πρώτη της καλή επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο κι ακολούθως έδωσε μέτρα στους γηπεδούχους. Ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία μετάβασης πριν ισοφαριστεί από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Έσβησε το τέμπο μετά το 1-1, αλλά αξιοποίησε παιδικό λάθος της Σίβασπορ στο build up για να ανακτήσει προβάδισμα και δεν κινδύνευσε με δεύτερη ισοφάριση.

“Πήραμε μια ανάσα. Πρέπει να προχωρήσουμε. Πρέπει να μάθουμε από τα λάθη που κάναμε.” δήλωσε ο κόουτς Τεκέ, ο οποίος είναι αήττητος στα 7 τελευταία εντός έδρας (3-4-0).

Στα αγωνιστικά νέα, ο Σίλβα (φορ) επέστρεψε σε αποστολή μετά από μήνες, ο νεοφερμένος Χουάνγκ (φορ) όμως παραμένει τραυματίες. Αμφίβολος ο σημαντικός Λόιντε (εξτρέμ) που έχασε το ταξίδι στην Σεβάστεια.

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΑΪΣΕΡΙΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Χατάισπορ. Ο Σινίκ (2’) άνοιξε το σκορ για την Χατάισπορ και ο Μπουραμπιά (23’) ισοφάρισε για την Καϊσέρισπορ. Στο 76’ αποβλήθηκε ο Κοτσαμάν των γηπεδούχων.

Μη χείρον βέλτιστον η κυριακάτικη ισοπαλία για την ομάδα της Καισάρειας, η 4η στα 7 ματς του Γιλμάζ στον πάγκο της, αφού τη διατήρησε το +6 από άμεσο ανταγωνιστή για την παραμονή και το όριο της επικίνδυνης ζώνης.

Αιφνιδιάστηκε από την Χατάισπορ, με μπαλιά στην πλάτη του δεξιού της μπακ βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ. Η αντίδρασή της όμως ήταν εντυπωσιακή. Είχε δοκάρι σε μακρινό σουτ δευτερόλεπτα αργότερα, έχασε καθαρή ευκαιρία πριν το 10λεπτο κι απείλησε σε δύο ακόμη περιπτώσεις πριν ισοφαρίσει με εντυπωσιακή εκτέλεση του νεοφερμένου της μέσου. Χάθηκαν εκατέρωθεν σημαντικές ευκαιρίες στο κλείσιμο του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της επανάληψης η Καϊσέρισπορ απείλησε δις με ανατροπή. Έπεσε το τέμπο στην συνέχεια και μετά το απρόσεκτο μαρκάρισμα αποβολής του στόπερ της συμβιβάστηκε με τον πόντο. Έβγαλε δίχως κινδύνους για την εστία της όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Εξέτισε τιμωρία καρτών ο βασικός Μπόα Μόρτε (εξτρέμ), αλλά σήμερα θα απουσιάσουν οι τιμωρημένοι Κοτσαμάν (στόπερ), Σαζνταγκί (μπακ/χαφ). Εωτηματικό ο Ζανβιέ (στόπερ) που έχασε το προηγούμενο ματς, παραμένουν τραυματίες οι Χοσεϊνί (στόπερ), Ουζοντίμα (μπακ).