19η αγωνιστική

*Ντέρμπι τις χώρας των Βάσκων.

*N/G στα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 4 επίσημα ματς ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΑΛΑΒΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Αλαβές δεν ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2021 και θέλει να κάνει μια νέα αρχή και να ανακάμψει για να σώσει την κατηγορία. Γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα από τη Βιγιαρεάλ (5-2) στο τελευταίο ματς του έτους, αν και έκανε την έκπληξη και ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος, δέχτηκε πίεση στη συνέχεια και “λύγισε”. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για τους “Μπαμπαθόρος”, τέταρτη στα τελευταία πέντε ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Δε συνεχίζει στο Κόπα ντελ Ρέι και ο πρόσφατος αποκλεισμός από ομάδα χαμηλότερων κατηγοριών, ήταν ένας από τους λόγους που οδήγησαν τη διοίκηση στην απόφαση να λύσει τη συνεργασία της με τον Χαβιέρ Καγέχα.

Στη θέση του ανέλαβε ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, ο οποίος βρέθηκε επί σειρά ετών στον πάγκο μια άλλης ομάδα από τη χώρα των Βάσκων, την Έιμπαρ, η οποία υποβιβάστηκε πέρυσι στη Σεγούντα Ντιβισιόν. “Το να βγούμε από την επικίνδυνη ζώνη είναι δική μας δουλειά και τίποτα δε θα μας χαριστεί”, είπε στις δηλώσεις του ο κόουτς της Αλαβές, Μεντιλίμπαρ. Η ομάδα ανακοίνωσε τις προηγούμενες ημέρες δύο κρούσματα Covid, χωρίς ωστόσο να γίνουν γνωστές περισσότερες λεπτομέρειες. Είναι δεδομένα εκτός δράσης ο μπακ Τσίμο Ναβάρο λόγω τραυματισμού και ο Πέρε Πονς.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 5-2 εκτός έδρας από τη Βιγιαρεάλ, για το πρωτάθλημα. Στο 18’ ο Ζεράρδ Μορένο σκόραρε για το 1-0 και στο 27’ ο Ντιά έκανε το 2-0. Στο 44’ ο Πέρε Πόνς μείωσε για το ημίχρονο και στο 65’ ο Χοσέλου ισοφάρισε σε 2-2. Στο 76’ ο Ντιά το 3-2, στο 79’ ο Γέρεμι Πίνο το 4-2. Στο 88’ και πάλι ο Ζεράρδ Μορένο σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αλαβές Στατιστικά

*4/5 ματς με G/G (δες το στο pame stoixima live)

*4/6 αναμετρήσεις τελευταία έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/9 παιχνίδια ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έκανε τρομερό ξεκίνημα στη σεζόν και κάπου έως τα μέσα του πρώτου γύρου ήταν ακόμα και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος. Ωστόσο, τραυματισμοί και επιπλέον απουσίες σταδιακά την αποδυνάμωσαν αγωνιστικά και έχασε πολύτιμους βαθμούς σε σημαντικά παιχνίδια. Έκλεισε το έτος με τέσσερις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα, η τελευταία εκ των οποίων από τη Βιγιαρεάλ (1-3) εντός έδρας, παρά το γεγονός ότι ήταν εκείνη που πήρε προβάδισμα στο σκορ. Οι μόνες νίκες που έχει τελευταία είναι στο πλαίσιο του Γιουρόπα Λιγκ και του Κόπα ντελ Ρέι.

Συνεχίζει στο θεσμό και θα αντιμετωπίσει τη Λεγανές στη Μαδρίτη την προσεχή Τετάρτη. “Το 2021 ανήκει ήδη στην ιστορία και εμείς θα πρέπει να το επαναλάβουμε”, ανέφερε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη τύπου ο προπονητής των “Τσουριουρδίν”, Ιμανόλ Αλγουαθίλ. Απέκτησε τον μέσο Ραφίνια με τη μορφή δανεισμού από την Παρί Σεν Ζερμέν. Ανακοίνωσε εσχάτως δέκα κρούσματα Covid, μεταξύ των οποίων και άτομα από το τεχνικό επιτελείο. Δεδομένα εκτός ο τιμωρημένος Οϊαρθάμπαλ και οι τραυματίες Μονρεάλ και Κάρλος Φερνάντεθ. Δεν έγιναν γνωστά τα στοιχεία των παικτών που νοσούν από τον Covid, επομένως η ενδεκάδα αποτελεί ερωτηματικό.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 1-3 εντός έδρας από τη Βιγιαρεάλ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 32’ ο Ισακ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, όμως στο 38’ ο Ζεράρδ Μορένο ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 49’ αποβλήθηκε ο Οϊαρθάμπαλ και στο 68’ πάλι ο Ζεράρδ Μορένο σκόραρε για την ανατροπή. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Τσουκουέζε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.