*Φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Πρώτο παιχνίδι, θα ακολουθήσει η ρεβάνς στην έδρα της φιλοξενούμενης την επόμενη εβδομάδα. Είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ το 2015, με την Αλ Αΐν να επικρατεί και στα δυο παιχνίδια, με 2-1 (εντός) και 0-5 (εκτός).

ΑΛ ΑΪΝ (ΗΑΕ)

Αήττητη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η Αλ Αΐν, μετρώντας δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση, η ομάδα του Ζόραν Μάμιτς φιλοξενήθηκε από την Αλ Ραγιάν, στην έδρα της οποίας πήρε μια εύκολη νίκη, με 1-4, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Μάρκους Μπεργκ, να σκοράρει δις. Ωστόσο, προκρίθηκε ως καλύτερη δεύτερη, τερματίζοντας δυο βαθμούς πίσω από την Εστεγκλάλ.

Προέρχεται από ένα αήττητο σερί δώδεκα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, όπου και μετράει δέκα νίκες και δυο ισοπαλίες. Στο τελευταίο από αυτά, αντιμετώπισε την Αλ Βασλ, στον τελικό του κυπέλλου, κόντρα στην οποία επικράτησε με 1-2 και κατάκτησε το τρόπαιο. Αυτή ήταν και η ένατη διαδοχική της νίκη, γεγονός που την ανέβασε ακόμη περισσότερο ψυχολογικά. Αήττητη στα δώδεκα τελευταία εντός της, με εννέα νίκες και δυο ισοπαλίες. Εκτός αποστολής είναι ο Αιγύπτιος διεθνής Χουσεΐν Αλ-Σαχάτ (ΜΕ 16/8).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Αλ Βασλ για το Presidents Cup.

Στατιστικό: Over 2.5 τα εννέα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Betshop)

Το Αλ Αΐν – Αλ Ντουχάιλ παίζει στην Betshop

ΑΛ ΝΤΟΥΧΑΪΛ (Κατάρ)

Το απόλυτο είχε η Αλ Ντουχάιλ στη φάση των ομίλων, έχοντας επικρατήσει και στα έξι αντίστοιχα παιχνίδια. Στο τελευταίο από αυτά, η ομάδα του Τζαμέλ Μπελμαντί έπαιξε εντός έδρας με την Αλ Γουαχντά, της οποίας και επικράτησε με 1-0, χάρη σε ένα τέρμα του Μουσταφά στο 47ο λεπτό. Παράλληλα, ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Λούκας Μέντες (84′). Προκρίθηκε έτσι ως πρώτη.

Από την πλευρά της, είναι αήττητη εδώ και 31 αναμετρήσεις, ανεξαρτήτου της διοργάνωσης, έχοντας απολογισμό 27 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στο τελευταίο από αυτά, επικράτησε με 0-1 της Ουμ Σαλάλ για τα προημιτελικά του Emir Cup και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Αλ Σαντ (11/05), εκτός έδρας. Δεν έχει ηττηθεί σε κάποια από τις 18 τελευταίες εξόδους της (16-2-0), όπου και έχει επικρατήσει στις δώδεκα πιο πρόσφατες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ουμ Σαλάλ για το Emir Cup.

Στατιστικό: Over 2.5 τα 15 από τα 18 τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.