*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Κέμπριτζ-Άκρινγκτον 0-1.

ΑΚΡΙΝΓΚΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπόλτον με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 39ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χάμιλτον στο 42’.

Πολύ σημαντική νίκη για την Άκρινγκτον στη μάχη που δίνει για παραμονή. Είχε ευκαιρίες και παρά το γεγονός ότι δεν απείλησε με αρκετές από αυτές, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Αμυντικά παρέμεινε σταθερή, κρατώντας μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους.

«Τελικός» το σημερινό παιχνίδι για κείνη, καθώς χρειάζεται μόνο το τρίποντο ώστε να τα παίξει όλα για όλα τη τελευταία αγωνιστική, προκειμένου να παραμείνει στην κατηγορία. Έχει σήμερα το πλεονέκτημα έδρας και θα πρέπει να το εκμεταλλευτεί, αν και το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα έχει εύκολο έργο.

Άκρινγκτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΕΜΠΡΙΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πλίμουθ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ράιτ στο 15’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σμιθ στο 31’. Το 2-1 πέτυχε ο Έντουαρντς στο 56’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ένις στο 73’.

Πάλεψε η Κέμπριτζ, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Πλίμουθ. Κατάφερε να ισοφαρίσει ύστερα από το γκολ που δέχθηκε στα πρώτα λεπτά του ματς, όμως στην επανάληψη υπέκυψε πολύ εύκολα, δεχόμενη ακόμη δύο τέρματα.

Δεν έχει άλλα περιθώρια για γκέλα, αφού οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της φτάνουν σιγά σιγά στο τέλος. Υποχρεωμένη σήμερα να κυνηγήσει το θετικό αποτέλεσμα, το οποίο θα της αυξήσει τις πιθανότητες παραμονής, έχοντας βέβαια και μία αγωνιστική λιγότερη από τις υπόλοιπες ομάδες που βρίσκονται γύρω από εκείνη. Το βασικότερο είναι να μην ηττηθεί σήμερα, αν και θεωρείται δεδομένο πως θα δεχθεί έντονη πίεση, στην οποία συνηθίζει να υποκύπτει εύκολα.