* 11η αγωνιστική

ΑΚΟΥΡΕΪΡΙ

Μόλις μία νίκη πανηγύρισε η Ακουρέιρι στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτήν κόντρα στη Βίκινγκουρ (4-1 εντός έδρας) στις 3 Ιουνίου. Στις υπόλοιπες το συγκρότημα του Τούφεγκντζιτς σημείωσε μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Στις δύο τελευταίες δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Βαλούρ (3-1 εκτός έδρας) και Στιαρνάν (2-1 εντός έδρας).

Με αντίπαλο την τελευταία στις 14 Ιουνίου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 59’ με τον Ράγκναρσον, προτού ο Σιγκούριερσον ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Χίλμαρ Χαλντόρσον με πέναλτι στο 76’. Στις 11 Μαρτίου η Ακουρέιρι επικράτησε εντός έδρας με το εμφατικό 4-0 της Μπρέινταμπλικ για το Κύπελλο Ισλανδίας.

Προηγούμενο ματς: Η Ακουρέιρι γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Στιαρνάν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Ακουρέιρι για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Ακουρέιρι – Μπρέινταμπλικ παίζει στην Interwetten

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισλανδίας πανηγύρισε στις 25 Ιουνίου η Μπρέινταμπλικ, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 της Βαλούρ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Γκούντγιονσεν στο 20’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 51’ με τον Λάρουσον, προτού ο Ράγκναρσον διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Γκίλφασον προέρχεται από δύο σερί νίκες κόντρα στις Γκρίνταβικ (2-0 εκτός έδρας) και Φίλκιρ (2-0 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία στις 13 Ιουνίου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Γέομαν (65’), προτού ο Γουίλουμσον διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μπρέινταμπλικ επί της Ακουρέιρι σημείωσε τρεις νίκες και μία ήττα. Σε όλες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις δύο σημειώθηκε GG.

Προηγούμενο ματς: Η Μπρέινταμπλικ επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Βαλούρ για το Κύπελλο Ισλανδίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τρία τελευταία παιχνίδια της Μπρέινταμπλικ για το πρωτάθλημα.