*Κεκλεισμένων των θυρών

*Α’ Γύρος: Ομόνοια – Αϊντχόφεν 1-2

*Η Αϊντχόφεν έχει προκριθεί και θα είναι πρώτη στον όμιλο αν νικήσει και ταυτόχρονα η Γρανάδα δεν πάρει τους τρεις βαθμούς. Η Ομόνοια έχει αποκλειστεί

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Αϊντχόφεν μπορεί να επικεντρωθεί στις εγχώριες διοργανώσεις το προσεχές διάστημα, αφού κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ και ετοιμάζεται για μια αδιάφορη αναμέτρηση με την Ομόνοια. Καταλυτικό ρόλο στην πρόκριση, έπαιξε το γεγονός ότι σε συνδυασμό με τη δική της νίκη στην έδρα της Γρανάδα με 0-1, η Ομόνοια επικράτησε του ΠΑΟΚ (2-1) και δεν του επέτρεψε να έχει επιπλέον ελπίδες. Η ομάδα του Σμιντ μπορεί να μην κατάφερε να πάρει τη νίκη στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής της Eredivisie, όμως “τρέχει” αήττητο σερί έξι αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις με τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

“Κάποιοι ποδοσφαιριστές μου είπαν πως είναι κουρασμένοι και ότι θέλουν ξεκούραση. Πιστεύω τα πάμε καλά με το ροτέιτιον με τις ειδικές συνθήκες αυτής της σεζόν. Όσον αφορά το παιχνίδι με την Ομόνοια, θα προετοιμαστούμε κατάλληλα. Η PSV πάντοτε παίζει για την νίκη, ακόμα κι αν έχουμε ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση”, είπε ο Γερμανός τεχνικός της Αϊντχόφεν. Είναι εκτός οι Γκουτιέρες, Τόμας, Ρομέρο, αμφίβολοι οι Ζάχαβι, Μαντουέκε, ωστόσο ενδέχεται να μη χρησιμοποιηθούν ούτως ή άλλως για ξεκούραση.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 με αντίπαλο τη Χέιρενφεϊν εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα. Στο 28’ ο Γκέτσε σκόραρε για το 0-1 που ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 69’ ο Φέιρμαν ισοφάρισε σε 1-1 και στο 78’ ο φαν Μπέρχεν έκανε την ανατροπή. Στις καθυστερήσεις η Αϊντχόφεν ισοφάρισε σε 2-2.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ Στατιστικά

*3/5 ματς τελευταία με G/G (δες το στη bwin)

*Μηδέν παθητικό σε 4/7 ως γηπεδούχος

*Σκοράρει 2+ γκολ σε 5/7 εντός έδρας

Παίξε νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+,UKGC,ΚΕΘΕΑ 1114,Ρυθμ Εμπ. Επικ: ΕΕΕΠ

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ομόνοια πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα, αφού επιβλήθηκε στο ντέρμπι “αιωνίων” του ΑΠΟΕΛ με 0-3. Νίκησε έπειτα από 29 αγώνες το συγκεκριμένο αντίπαλο και φυσικά το κλίμα στην ομάδα είναι πανηγυρικό. Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία για το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ, αφού νίκησε και τον ΠΑΟΚ για το Γιουρόπα Λιγκ με σκορ 2-1, εντός έδρας. Το “Τριφύλλι” δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, όμως δεν παρέδωσε τα “όπλα” και κατάφερε να σημειώσει την πρώτη του νίκη σε επίπεδο ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Παραμένει χωρίς ήττα για τρεις αγωνιστικές, ενώ δεν έχει δεχτεί γκολ σε δύο από αυτές. Με μία νίκη και μία ισοπαλία για την ώρα στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, πάει στην Ολλανδία για μια τελευταία παράσταση με στόχο ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Χένινγκ Μπεργκ δεν έχει στη διάθεσή του τους τραυματίες Μποτεάκ και Κακουλλή, ενώ δεν υπολογίζονται επίσης οι Κυριακίδης και Μαυρίας καθώς ταλαιπωρήθηκαν από τραυματισμούς.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 0-3 του ΑΠΟΕΛ ως τυπικά φιλοξενούμενη, για το πρωτάθλημα. Στο 38’ ο Λούφτνερ σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 80’ ο Κούσουλος πέτυχε δεύτερο τέρμα για το 0-2 και έξι λεπτά αργότερα ο Ντούρις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.