*Εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής.

*Η Αϊντχόφεν έχει ηττηθεί μόλις μια φορά απ’ τη Φόλενταμ σε επίπεδο πρωταθλήματος (11-2-1, 13-3-1 μαζί με τα ματς Κυπέλλου), στα 14 εξ αυτών πέτυχε από δύο γκολ και πάνω.

*Η Αϊντχόφεν κράτησε ανέπαφη την εστία της στις 9/10 τελευταίες συναντήσεις της με αντίπαλο τη Φόλενταμ.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 6-1 κόντρα στην Εξέλσιορ. Προηγήθηκε με τον Φέιρμαν στο 2’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Σανγκαρέ στο 29’ και με τον ίδιο ποδοσφαιριστή έκανε το 0-3 στο 45’. Ο Σίμονς πέτυχε το 0-4 στο 55’, ο Χάκπο το 0-5 στο 59’, η Εξέλσιορ μείωσε σε 1-5 στο 74’, με τον Σίμονς να διαμορφώνει το τελικό 1-6 στο 84’.

Δεν έδειξε καθόλου επηρεασμένη απ’ τον αποκλεισμό στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, επιβεβαίωσε και με το παραπάνω τον τίτλο του φαβορί συντρίβοντας 6-1 την Εξέλσιορ στο Ρότερνταμ. Παρατάχθηκε με επιθετικές διαθέσεις, από νωρίς μπήκε σε θέση οδηγού, έκλεισε το ημίχρονο στο 0-3. Στο δεύτερο 45λεπτο, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο, σκόραρε ακόμη τρεις φορές φτάνοντας με επιβλητικό τρόπο στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Από δύο γκολ οι Σίμονς, Σανγκαρέ, ξεχώρισε και ο Χάκπο με ένα γκολ και δύο ασίστ.

Τρία στα τρία στην Έρεντιβιζιε για την Αϊντχόφεν, είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 4-1 κόντρα στην Έμεν και το εκτός έδρας 5-2 επί της Γκόου Αχέντ Ιγκλς, φέτος δείχνει πιο έτοιμη από ποτέ να αμφισβητήσει την κυριαρχία του Άγιαξ και να τον ρίξει απ’ την κορυφή.

Συνεχίζεται η κινητικότητα στα μεταγραφικά, ο χαφ Σανγκαρέ και ο εξτρέμ Χάκπο βρίσκεται στο στόχαστρο αγγλικών ομάδων, με τη διοίκηση να έχει υψηλές απαιτήσεις και μόνο αν ικανοποιηθεί οικονομικά θα προχωρήσει στην παραχώρηση των ποδοσφαιριστών. Παραμένει γεμάτο το απουσιολόγιο, τραυματίες οι αριστεροί μπακ Όπεγκορντ, Μάουρο Τζούνιορ, ο στόπερ Μποσκαλί, ο χαφ Φαν Χίνκελ και οι Ντε Γιονγκ, Μαντουέκε και Φερτέσεν. Αναμένεται να επιστρέψει ο χαφ Λεντέσμα.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 6/8 φετινά επίσημα παιχνίδια της.

*G/G τα 7/8 φετινά επίσημα ματς.

ΦΟΛΕΝΤΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στην Τβέντε. Πήρε τη νίκη με γκολ του Ζεϊφάουκ στο 83′.

Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την κούραση της αντιπάλου απ’ το ευρωπαϊκό παιχνίδι, πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας 1-0 την Τβέντε εντός έδρας. Υπέφερε στο ξεκίνημα, ήταν κατώτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, πέρασε δύσκολες στιγμές και οφείλει ένα “ευχαριστώ” στον γκολκίπερ της που με τις επεμβάσεις του κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο δεύτερο 45λεπτο βρήκε περισσότερους χώρους να γίνει απειλητική, σκόραρε σε ιδανικό σημείο και έριξε στο… καναβάτσο την αντίπαλο.

Πρώτη νίκη για τη Φόλενταμ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-2 με την Χρόνινχεν και το εντός έδρας 4-1 απ’ τη Ναϊμέγκεν, απέδειξε πως δεν ανέβηκε για να αποτελέσει τον τον αδύναμο κρίκο στην κατηγορία και πως θα παλέψει για να παραμείνει στα “μεγάλα σαλόνια”. Θα τεστάρει τις δυνάμεις της κόντρα στην ισχυρή Αϊντχόφεν με στόχο να κρατήσει σε φυσιολογικά επίπεδα τον δείκτη του σκορ. Παραμένει αμφίβολος ο χαφ Αντονούτσι, απουσιάζουν και τέσσερις μακροχρόνιοι από την αρχή της σεζόν.