*Φάση των «16» του κυπέλλου Ολλανδίας. Μονός αγώνας, σε περίπτωση που το σκορ είναι ισόπαλο στην λήξη της κανονικής διάρκειας, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα (7/8): Αϊντχόφεν – Έμεν 4-1

*Στο πρωτάθλημα (25/1): Έμεν – Αϊντχόφεν 1-0

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 απέναντι στην Φέγενορντ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Καλή εμφάνιση, από τις πιο επιβλητικές στην σεζόν, αλλά πλήρωσε το κάκιστο τελευταίο δεκάλεπτο της, όπου δέχτηκε αρχικά την μείωση (81′) και στην συνέχεια την ισοφάριση (90′). Μέχρι εκείνο το σημείο ήταν μπροστά με 0-2, είχε τον έλεγχο του ματς και ήταν δίκαια μπροστά στο σκορ.

Μπορεί εξ πρώτης όψεως το αποτέλεσμα στο Ρότερνταμ να μην ήταν άσχημο, αλλά έχασε τεράστια ευκαιρία να σβήσει μια από τις γκελες του περασμένου διαστήματος και να μειώσει την διαφορά από την κορυφή. Δείχνει να βρίσκει τον εαυτό της στα τελευταία παιχνίδια, προσπαθεί να ορθοποδήσει μετά τις ηχηρές απώλειες του καλοκαιριού. Θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο του κυπέλλου που κατέκτησε πέρυσι, στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε δύσκολα με 1-2 την Σπάρτα Ρότερνταμ εκτός έδρας.

Επιστρέφουν μετά από καιρό οι μακροχρόνιοι τραυματίες μποσκαλι και σάβιο, ενώ εξέτισε και επιστέφει ο μπακ Μάουρο Τζούνιορ. Τραυματίστηκαν στον πρόσφατο αγώνα ο βασικός δεξιός μπακ Εμβενέ και ο βασικός εξτρέμ Ελ Γκάζι. Τιμωρημένος ο στόπερ Ομπίσπο.

Αϊντχόφεν Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της είχαν τουλάχιστον μία κόκκινη κάρτα

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G και Under 2,5

EMEN

Προηγούμενο ματς: Άλλη μια καλή εντός έδρας εμφάνιση για την Έμεν, που πήρε τον βαθμό απέναντι στην Φίτεσε μετά και το τελικό 2-2. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ίδια, μπήκε αρκετά μουδιασμένα και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο 38′. Δεν το έβαλε ωστόσο κάτω, μείωσε πέντε λεπτά αργότερα και πήρε ψυχολογία για το δεύτερο μέρος, εκεί όπου με υπομονή και χωρίς άγχος έψαξε και βρήκε προς το τέλος το γκολ της ισοφάρισης (87′).

Διατηρείται εκτός επικίνδυνης ζώνης αποκλειστικά και μόνο από τις εντός έδρας επιδόσεις της, αφού μακριά από αυτή έχει ηττηθεί σε όλα τα ματς που έχει δώσει για το πρωτάθλημα πλην ενός (1-0-9). Θέλει να δείχνει ανάλογο ζήλο και μακριά από το Έμεν, αρχής γενομένης από το επόμενο ματς πρωταθλήματος. Το κύπελλο την δεδομένη στιγμή δεν συνιστά ουσιαστικό στόχο, ξέρει ότι το έργο της είναι τρομερά δύσκολο στο Αϊντχόφεν. Στο περασμένο γύρο απέκλεισε την Φενλο με 2-3 εκτός έδρας.

Πολλά τα προβλήματα και οι απουσίες για την ομάδα του Λούκιν. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός στόπερ και αρχηγός, Φέλντματε, ο βασικός αριστερός μπακ Μπουρνέτ, ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Νταρφαλού, ο βασικός εξτρέμ Ρουί Μέντες, ο βασικός αριστερός μπακ Χάρντεφελντ, ο εφεδρικός επιθετικός Γκιουτσλού, ο αμυντικός μέσος Κίφτενμπελντ, ο επιθετικός Λίντερ και ο βασικός επιθετικός Ζίβκοβιτς.