* 31η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Χέρτα – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2

* Σημειώθηκε GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της Άιντραχτ Φρανκφούρτης για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Άιντραχτ Φρανκφούρτης για το πρωτάθλημα.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

Για δεύτερη σερί σεζόν η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας (σ.σ. πέρσι ηττήθηκε σε αυτόν από την Ντόρτμουντ με 2-1). Πιο συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Κόβατς, αν και ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ, επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Σάλκε την Τετάρτη (18/4), εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για αυτόν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γιόβιτς στο 75’. Έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Φερνάντες.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάιντς (3-0 εντός έδρας), αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Χόφενχαϊμ (1-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Βέρντερ Βρέμης (2-1 εκτός έδρας) και Λεβερκούζεν (4-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 20’ με τον Μπραντ, προτού οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν τρία λεπτά αργότερα με τον Φαμπιάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 71’ ο Βόλαντ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στις «ασπιρίνες», ενώ έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 88’ και πάλι ο Βόλαντ, ολοκληρώνοντας το χατ τρικ του. «Θα πρέπει να κρατήσουμε τη χαρά για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, ωστόσο τα πόδια μας πρέπει να διατηρηθούν στο έδαφος. Η Χέρτα είναι μία δυσκολοκατάβλητη ομάδα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «αετών», Νίκο Κόβατς.

Προηγούμενο ματς: Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Σάλκε για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Στατιστικό: Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης παραμένει αήττητη στα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χέρτα παίζει στην Interwetten

ΧΕΡΤΑ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Χέρτα μετά από δύο αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, διατηρώντας λιγοστές ελπίδες για κατάκτηση της έκτης θέσης που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Βόλφσμπουργκ (0-0 εντός έδρας) και δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γκλάντμπαχ (2-1 εκτός έδρας), το συγκρότημα του Νταρντάι επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κολωνίας την προηγούμενη βδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με 1-0 στο 29’, χάρη στο γκολ του Μπίτενκορτ, μετά την ασίστ του Κόρντομπα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, και πιο συγκεκριμένα στο 49’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με 1-1 με τον Σέλκε. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε και πάλι την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα τρία λεπτά αργότερα, μετά την ασίστ του Πλάτενχαρντ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι πρωτευουσιάνοι για την ίδια διοργάνωση γνώρισαν δύο ήττες. Στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Στις τέσσερις σημειώθηκε NG, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Θα πρέπει να γυρίσουμε δέκα χρόνια πίσω, και πιο συγκεκριμένα στις 17 Αυγούστου του 2008 για να βρούμε την τελευταία εκτός έδρας νίκη της Χέρτα επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε όλες τις διοργανώσεις (2-0). «Μένουν ακόμα 12 βαθμοί που μπορούμε να διεκδικήσουμε, στόχος μας αποτελεί να συγκεντρώσουμε όσους περισσότερους γίνεται», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Χέρτα, Παλ Νταρντάι.

Προηγούμενο ματς: Η Χέρτα επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κολωνίας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Χέρτα για το πρωτάθλημα.