* 7η αγωνιστική

* Η Στουτγκάρδη αναδείχθηκε ισόπαλη στο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα στο τέλος των 90’ στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα οχτώ από τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με αντίπαλο την Στουτγκάρδη σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Στουτγκάρδη σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα οχτώ από τα εννέα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

Έξι βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Κόβατς επικράτησε των Γκλάντμπαχ (1-0 εκτός έδρας) και Κολωνία (1-0 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Άουγκσμπουργκ (2-1 εντός έδρας) και Λειψία (2-1 εκτός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αγκουστίν στο 28’. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 67’ ο Βέρνερ διπλασίασε τα τέρματά τους. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής δέκα λεπτά αργότερα με τον Ρέμπιτς, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. «Θα χρειαστούμε μεγάλη υπομονή στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Στουτγκάρδη», είπε ο προπονητής των «αετών», Νίκο Κόβατς, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής μάχης στην «Commerzbank-Arena».

Στη συνέχεια αυτής ανέφερε: «Μαζί με το Ανόβερο η Στουτγκάρδη αποτελεί μία μεγάλη ομάδα που ενίσχυσε ακόμα περισσότερο το πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν. Θα είναι δύσκολο να τη διασπάσουμε, είναι οργανωμένη και διαθέτει μία δυνατή αμυντική γραμμή. Περιμένουμε μία δύσκολη αναμέτρηση που θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Από την πλευρά μας έχουμε περιθώρια να παίξουμε ακόμα καλύτερο ποδόσφαιρο».

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης από τη Λειψία, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Δείτε τα προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

Το Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Στουτγκάρδη παίζει στην Interwetten

* Η Στουτγκάρδη επικράτησε στα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Μετά το «τρίποντο» που πανηγύρισε κόντρα στη Βόλφσμπουργκ (1-0 εντός έδρας) στις 16 του μηνός η Στουτγκάρδη δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γκλάντμπαχ (2-0 εκτός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα έμεινε στην ισοπαλία με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ (0-0 εντός έδρας). Σήμερα η Στουτγκάρδη θα προσπαθήσει να αποσπάσει τους πρώτους βαθμούς μακριά από την έδρα της στο πρωτάθλημα κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Στις προπονήσεις του συλλόγου επέστρεψαν οι Μπαντστούμπερ και Γκίνκζεκ την προηγούμενη βδομάδα, ενώ αυτήν ανέβασαν ρυθμούς οι Ακολό και Γκρίγκιτς. Παράλληλα, μέρος του κανονικού προγράμματος ακολούθησε ο Ινσούα. «Πλέον έχω στη διάθεση μου ποδοσφαιριστές για να επιλέξω, είμαι πάρα πολύ χαρούμενος για αυτό το γεγονός», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Στουτγκάρδης, Χάνες Βολφ, ενώ συνέχισε λέγοντας:

«Η ατμόσφαιρα στα αποδυτήρια της ομάδας είναι φανταστική. Θα χρειαστεί να δείξουμε κουράγιο, αποφασιστικότητα και θέληση κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Πρέπει να φτάσουμε στα όρια μας για ένα θετικό αποτέλεσμα. Θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε περισσότερες ευκαιρίες από τα τελευταία παιχνίδια μας». Αυτό που αξίζει να σημειώσουμε είναι πως η Στουτγκάρδη έχει σημειώσει τα περισσότερα γκολ από κάθε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα σε βάρος της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (171).

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Στουτγκάρδη και Άουγκσμπουργκ στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (0-0), στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Στουτγκάρδης για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)