*Τοπικό ντέρμπι.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο κύπελλο: Χάμαρμπι – ΑΪΚ 2-1

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Νόρκεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 40′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 82ο λεπτό.

Χειρότερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να περιμένει η ΑΪΚ στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Μπρένστρεμ υποδέχθηκε τη Νόρκεπινγκ, κόντρα στην οποία γνώρισε βαριά ήττα με 0-3. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου ήταν τραγική στον αγωνιστικό χώρο, στη συνέχεια προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως την κατάσταση, δεν απείλησε όμως σε καμία περίπτωση και προς το φινάλε δέχθηκε και ένα τρίτο τέρμα. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις, έχοντας προηγηθεί αυτή της πρεμιέρας στην έδρα της Χάλμσταντ (2-1). Δεν ξεπέρασε το πρόβλημα που τον ταλαιπωρεί ο φορ Γκουιντέτι και θα απουσιάσει από το σημερινό ντέρμπι.

ΑΪΚ Στατιστικά

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 3-0 από το ημίχρονο (5′, 16′, 45’+1), πριν μειώσει απλά με τον Τεκιέ στο 56ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Χάμαρμπι, μετά και το εντός 3-1 της πρεμιέρας κόντρα στη Ντέγκερφορς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρτί Σιφουέντες φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-1. Βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα μέχρι και την ανάπαυλα, στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε περισσότερους χώρους και παρότι μείωσε από νωρίς, δεν κατάφερε να αλλάξει την κατάσταση. Ευελπιστεί τώρα να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο στο σημερινό ντέρμπι. Εκτός μάχης παραμένουν οι Φιόλουσον, Κολάντερ και Τράβαλι.