19η αγωνιστική

*Αήττητη η ΑΪΚ σε 15 συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Μπρομαποϊκάρνα, επικρατώντας στα 14/15.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρομαποϊκάρνα – ΑΪΚ 0-2

ΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 31ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 58′ με τον Πίττα. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις.

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται η ΑΪΚ, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ φιλοξενήθηκε από την Κάλμαρ, με την οποία έμειναν στο 1-1. Βρέθηκε πίσω σε ένα ισορροπημένο και με λίγες φάσεις πρώτο ημίχρονο. Πιο ορεξάτη μετά την ανάπαυλα, ισοφάρισε από νωρίς και παρότι είχε ευκαιρίες στη συνέχεια, δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη και να ανέβει στη βαθμολογία Α Σουηδίας. Ωστόσο, επικράτησε μια φορά στα οκτώ φετινά εντός της (1-4-3). Παραχώρησε δανεικό στη Σούντσβαλ μέχρι το τέλος του έτους, τον Ελίας Ντουρμάζ, ενώ είναι σε συζητήσεις με την Αλ Αχλί του Κατάρ για την πώληση του Ρόμπιν Τίχι.

ΑΪΚ Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Βάρναμο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 35ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται από την πλευρά της η Μπρομαποϊκάρνα, μετά και από εκείνη κόντρα στη Ντέγκερφορς (2-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Όλοφ Μέλμπεργκ υποδέχθηκε τη Βάρναμο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Αν και το μεταξύ τους ήταν αρκετά ισορροπημένο από άποψη φάσεων, η ίδια αποδείχθηκε πιο άστοχη στην τελική προσπάθεια.

Πλέον, έχει ηττηθεί στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της και μοιράζεται την 10η θέση με τη Βάρναμο. Δεν πήρε βαθμό στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της. Εξέτισε την τιμωρία του ο Αμαντέους Σέγκορντ.