Τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων

*Στη νοκ-άουτ φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες από τους έξι ομίλους.

*60% πληρότητα στο γήπεδο.

*Η Αφρικανική Συνομοσπονδία Ποδοσφαίρου ανακοίνωσε ότι οι ομάδες χτυπημένες από κρούσματα Covid-19 είναι υποχρεωμένες να παρατάξουν τουλάχιστον 11 παίκτες στο γήπεδο, ακόμη και αν δεν υπάρχει διαθέσιμος τερματοφύλακας στο ρόστερ. Όσες ομάδες δεν καταφέρουν να συμπληρώσουν ενδεκάδα, θα χάνουν τον αγώνα με 2-0 στα χαρτιά.

*Σε περίπτωση που ομάδες τελειώσουν τον όμιλο ισόβαθμες, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι ο μεταξύ τους αγώνας. Αν ο μεταξύ τους αγώνας ολοκληρώθηκε με ισοπαλία, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι η διαφορά τερμάτων των ομάδων στον όμιλο.

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων. Σε περίπτωση που οι τρίτες ομάδες κάθε ομίλου είναι ισόβαθμες, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι η διαφορά των γκολ.

*Η Αίγυπτος με ισοπαλία εξασφαλίζει την παρουσία της στην πρώτη δυάδα του ομίλου. Σε περίπτωση ήττας, το καλύτερο σενάριο είναι η 3η θέση, αν χάσει και η Γουινέα-Μπισάου στο άλλο παιχνίδι.

*Το Σουδάν χρειάζεται νίκη και ταυτόχρονα να μην κερδίσει η Γουινέα-Μπισάου για να βρεθεί στην πρώτη δυάδα του ομίλου.

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επικράτησε με 0-1 της Γουινέας-Μπισάου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων. Ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού και θα μπορούσε να έχει προηγηθεί από το 1ο ημίχρονο. Τελικά το σκορ άνοιξε στο 69ο λεπτό ο Μο Σαλάχ, ανοίγοντας λογαριασμό στο τουρνουά. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, με το 0-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Ήταν η 1η της νίκη στο τουρνουά. Προηγήθηκε η ήττα με 1-0 από τη Νιγηρία στην πρεμιέρα. Βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου, στο +2 από Γουινέα-Μπισάου και Σουδάν. Με ισοπαλία σήμερα εξασφαλίζει την παρουσία της στην πρώτη δυάδα του ομίλου. Μετράει 6 συνεχόμενα under2.5 γκολ.

Μοναδική απουσία ο τραυματίας Τοφίκ (8 συμμ./1 γκολ).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 0-1 της Γουινέας-Μπισάου, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων.

Αίγυπτος Στατιστικά

*6 συνεχόμενα under2.5 γκολ. (Δες το στην Stoiximan)

*4 συνεχόμενα n/g.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΣΟΥΔΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ηττήθηκε με 3-1 από τη Νιγηρία, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων. Μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και το πλήρωσε, με τους Νιγηριανούς να κάνουν το 1-0 μόλις στο 3′. Το Σουδάν ήταν κατώτερο καθόλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου και δέχτηκε το 2-0 σε κρίσιμο χρονικό σημείο (45′). Με το καλημέρα του β’ μέρους το σκορ έγινε 3-0, με τον υπόλοιπο αγώνα να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Το μόνο που κατάφερε το Σουδάν ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παρέμεινε χωρίς νίκη στη διοργάνωση. Προηγήθηκε η ισοπαλία με 0-0 απέναντι στη Γουινέα-Μπισάου για την πρεμιέρα. Βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου, ισόβαθμο με τη Γουινέα-Μπισάου και στο -2 από τη 2η Αίγυπτο. Χρειάζεται νίκη και ταυτόχρονα να μην κερδίσει η Γουινέα-Μπισάου για να βρεθεί στην πρώτη δυάδα του ομίλου.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Ητττήθηκε με 3-1 από τη Νιγηρία, για τη 2η αγωνιστική του ομίλου.