*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Aήττητο έντεκα αγώνων τρέχει ο Άγιαξ απέναντι στην Φόλενταμ (8-3-0).

ΑΓΙΑΞ

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε στο εκτός έδρας ντέρμπι με αντίπαλο την Αϊντχόφεν και γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 5-2 την περασμένη αγωνιστική. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε δύο φορές (10′, 40′), αλλά η γηπεδούχος απάντησε ισάριθμες φορές (20′, 49′). Ολική κατάρρευση στην συνέχεια, σε διάστημα είκοσι λεπτών (52′, 60′, 72′) κατάφερε να δεχτεί τρία γκολ και να γνωρίσει εν τέλει μια ακόμη ήττα.

Σίγουρα εκεί που είχε φτάσει η κατάσταση στις τάξεις του, δεν περίμενε το ματς απέναντι στην άτρωτη εντός συνόρων Αϊντχόφεν για να αντιστρέψει τα πράγματα. Στο πρώτο ημίχρονο πάντως, θύμισε «Άγιαξ». Μετά και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής, βρίσκεται πλέον στην τελευταία θέση της βαθμολογίας έχοντας βέβαια δύο ματς λιγότερα, το ένα από αυτά θα το δώσει σήμερα με αντίπαλο την Φόλενταμ, ενώ το άλλο είναι το εκτός κόντρα στην Βααλβάικ που αναβλήθηκε στο 85′ (κέρδιζε μέχρι τότε με 2-3).

Επίσημη πρώτη σήμερα για τον τεχνικό Φαν Σχιπ, ο οποίος είχε και ένα τριετές πέρασμα από τον πάγκο της Εθνικής Ελλάδός (2019 – 2022). Ο Ολλανδός καλείται να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα και να αντιστρέψει την πρωτοφανή κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει ο «Αίαντας», που πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του στην κατηγορία.

Στα καθαρά αγωνιστικά, παραμένουν τραυματίες οι δύο πρώτοι κίπερ Ρούλι και Χόρτερ, καθώς και ο βασικός δεξιός μπακ Ρενς. Αμφίβολος δίνεται ο μέχρι πρότινος βασικός εξτρέμ Φορμπς και ο μπακ Σόσα. Μακροχρόνιος ο μέσος Καπλάν.

Άγιαξ Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με goal/goal

*4/5 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Over 2,5

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΟΛΕΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Πολύ σημαντική νίκη αυτή απέναντι στην Εξέλσιορ με 3-1 εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 33′, κατάφερε να το γυρίσει με δύο απανωτά γκολ στις αρχές της επανάληψης (53′, 57′), ενώ πέτυχε και τρίτο γκολ με το οποίο σφράγισε την νίκη στο 71′.

Ήθελε να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση έστω και προσωρινά και τα κατάφερε με την μεγάλη νίκη που σημείωσε απέναντι στην φορμαρισμένη Εξέλσιορ. Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε η Φόλενταμ σε αυτό το ματς. Στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε εγκλωβισμένη και έμεινε δίκαια πίσω στο σκορ, ωστόσο στην επανάληψη μπήκε με άλλη διάθεση και ορμή. Άνοιξε το παιχνίδι, βρήκε χώρους και εκμεταλλευόμενη το black out των φιλοξενούμενων για είκοσι λεπτά, σκόραρε τρεις φορές. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για τους «Οράνιε», που καλούνται να βρουν απαντήσεις και μακριά από την έδρα τους.

«Δεν έχουμε κάτι να χάσουμε στο ματς με αντίπαλο τον Άγιαξ. Γνωρίζουμε την κατάσταση που βιώνουν εκεί, αλλά αυτό εμάς δεν θα πρέπει να μας απασχολεί γιατί μπορεί να μας επηρεάσει και αρνητικά. Υπάρχει πάντως πίστη για θετικό αποτέλεσμα στο Άμστερνταμ», τόνισε ο τεχνικός Κέλερ.

Τραυματίες παραμένουν οι βασικοί στόπερ Πλατ και Μπουγιαμπά. Μακροχρόνια προβλήματα για τους μέσους Λε Ρου, Μαουλούν αλλά και για τον φορ Μπλομεστάιν. Αμφίβολος ξανά ο μέσος Αντονιόλι.