*32η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φένλο – Άγιαξ 0-2 (27/8)

ΑΓΙΑΞ

Έχασε και μάλιστα με σκορ 3-0 από την Αϊντχόφεν στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής και μαζί κάθε ελπίδα για την κατάκτηση του τίτλου. Η Αϊντχόφεν έδωσε την κατοχή της μπάλας στον Άγιαξ, αλλά ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ στο 23΄ με τον Περέιρο. Μάλιστα στο 38΄ ο Ντε Γιονγκ έκανε και το 2-0 για την ομάδα του Φιλίπ Κοκού, μετά από ασίστ του Μπρένετ, βάζοντας τις βάσεις για την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου. Ο «Αίαντας» προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ στην επανάληψη, αλλά ο Μπεργκβάιν έκανε το 3-0 για την PSV στο 54΄. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε σκληρό, με τον Άγιαξ να μένει με δέκα παίκτες στο 80΄ λόγω αποβολής του Ταλιαφίκο και να ολοκληρώνει το παιχνίδι με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής του Σιμ Ντε Γιονγκ.

Έτσι μετά από 31 αγωνιστικές μετρά 70 βαθμούς με 22 νίκες, 4 ισοπαλίες και 5 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 80-31 και βρίσκεται στην 2η θέση και στο +2 από την Άλκμααρ που κέρδισε χθες το βράδυ και τον πλησίασε επικίνδυνα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι πέρα από τους μακροχρόνιους, τέθηκαν εκτός οι τιμωρημένοι Ταλιαφίκο και Ντε Γιονγκ που αποβλήθηκαν στο ντέρμπι.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-0 από την Αϊντχόφεν, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το Άγιαξ – Φένλο παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΦΕΝΛΟ

Δεν τα κατάφερε υποδεχόμενη την Χέρενφεν, χάνοντας τελικά με σκορ 2-0. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ και με την Φένλο να σπαταλά μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, χάνοντας πέναλτι με τον Λίμανς στο 27΄(απέκρουσε ο Χάνσεν), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 69΄ με τον Ρεζά, μετά από ασίστ του Χεγκ. Μάλιστα δέκα λεπτά αργότερα σφράγισαν και τη νίκη τους με τον Μιχαϊλοβιτς και μετά από ασίστ του Φαν Άμερσφορτ. Η Φένλο στα εναπομείναντα λεπτά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι και το 0-2 έμεινε ως το τέλος.

Έτσι μετά από 31 αγωνιστικές μετρά 34 βαθμούς με 7 νίκες, 13 ισοπαλίες και 11 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 33-45 και βρίσκεται στο +7 από την ζώνη των μπαράζ για την παραμονή. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκε εκτός λόγω τιμωρίας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Λίμανς.

Στατιστικό: Μετρά 6 σερί παιχνίδια χωρίς νίκη, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 2-0 από την Χέρενφεν, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.