Στον πρώτο γύρο: Μάλμε – ΑΦΚ Εσκιλστούνα 3-2

ΑΦΚ ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Παλικαρίσιο βαθμό στην Στοκχόλμη κόντρα στην ΑΪΚ  πήρε την περασμένη αγωνιστική η ΑΦΚ Εσκιλστούνα (1-1). Σε παθητικό ρόλο από το ξεκίνημα, ευτύχησε να προηγηθεί στο 18’ (0-1), πηγαίνοντας προηγούμενη στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη δέχθηκε αφόρητη πίεση από την αντίπαλο, δέχθηκε την ισοφάριση στο 54’ (1-1), συνέχισε να αμύνεται για να κρατήσει τουλάχιστον τον βαθμό και τα κατάφερε με μεγάλη επιτυχία.

Πρώτη ισοπαλία μετά από τρεις διαδοχικές ήττες για την ΑΦΚ, μετράει μόλις μια νίκη στη φετινή σεζόν (1-5-13), αυτή επί της Κάλμαρ (2-1 εντός έδρας). Πάντα στον πάτο της κατάταξης  με οκτώ πόντους, στο -8 απ’ τα μπαράζ και στο -9 απ’ την παραμονή, όλα δείχνουν ότι η επιστροφή της στην Σουπερέταν θα είναι άμεση. Εντός έδρας μετράει απολογισμό μια νίκη, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, τα έξι εξ αυτών συνοδεύτηκαν από Goal/Goal και Over 2.5. Εξέτισε ο Ομέγιε (Επιθετικός, 9, 1), συμπλήρωσαν κάρτες οι Αλεξάντερσον (Επιθετικός, 15, 1) και Τσισκαρίτζε (Αμυντικός, 18, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την ΑΪΚ Στοκχόλμης.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τέσσερα απ’ τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το ΑΦΚ Εσκιλστούνα – Μάλμε παίζει στον Stoiximan

ΜΑΛΜΕ

Από τη δική της πλευρά η Μάλμε πραγματοποίησε τρομακτική εμφάνιση και διέλυσε με το εμφατικό 6-0 της Κάλμαρ εντός έδρας. Απόλυτη κυρίαρχος από την αρχή του αγώνα, πιστοποίησε την ανωτερότητά της και προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μέρος (23’ πέναλτι, 24’). Δεν έδειξε διάθεση να «χαριστεί» στην επανάληψη, μέσα σε πέντε λεπτά έκανα το 4-0 (55’ πέναλτι, 59’), βρήκε πέμπτο τέρμα στο 76’, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα στο 81’ της συνάντησης (6-0).

Τέταρτη σερί «καθαρή» νίκη για την Μάλμε μετά απ’ αυτές που είχαν προηγηθεί επί των Γιόνσεπινγκ (2-0), Σούντσβαλ (0-1) και Τζουργκάρντεν (0-1), επέκτεινε το αήττητο σερί της στις εννιά αγωνιστικές (8-1-0), ενώ μετράει μόλις μια ήττα τη φετινή σεζόν, αυτή από τη Νόρκεπινγκ (1-2). Πάντα στην κορυφή της κατάταξης με 46 πόντους, στο +13 απ’ τη δεύτερη ΑΪΚ Στοκχόλμης, μόνο αν εμφανίσει τάσεις αυτοκτονίας θα χάσει τον τίτλο. Εκτός έδρας είναι η μοναδική αήττητη ομάδα, μετρώντας απολογισμό επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες. Παραμέενι τιμωρημένος ο Ρόζενμπεργκ (Επιθετικός, 16, 4), εκτός αποστολής και οι τραυματίες Μπένγκτσον (Αμυντικός, 2, 0) και Καρβάλιο (Αμυντικός, 4, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Μάλμε 6-0 επί της Κάλμαρ.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Μάλμε στις τέσσερις πρόσφατες αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα.