*Διπλοί αγώνες, ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα του Πανσερραϊκού στις 25/01.

*Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Στην πρόσφατη προϊστορία μεταξύ των δύο ομάδων, την τριετία 2008-11, η ΑΕΚ να δεν έχει ηττηθεί ποτέ από τον Πανσερραϊκό (4-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΑΕΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επιβλητική εμφάνιση και εύκολη εντός έδρας νίκη με 4-1 απέναντι στον Παναιτωλικό, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τον Αραούχο να ανοίγει το σκορ στο 13′ και τον Λιβάι Γκαρσία να διπλασιάζει τα τέρματα της “Ένωσης” στο 35ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Οι Πινέδα και Άμραμπατ βρήκαν δίχτυα νωρίς στο β’ μέρος (51′, 55′), με το υπόλοιπο παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμα τους και το 4-1 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του κόουτς Αλμέιδα και η έκτη στα τελευταία επτά παιχνίδια (μεσολάβησε η ήττα με 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννενα). Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε εύκολα την πρωτοπόρο του Νοτίου ομίλου της Superleague 2, Κηφισιά, μετρώντας δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (3-0 εντός, 2-0 εκτός). Μετράει 9 νίκες σε 9 αγώνες στην “OPAP Arena”, με τις 7 από αυτές να συνδυάζονται με n/g.

Όπως και στα παιχνίδια με την Κηφισιά, αναμένεται ροτέισιον από τον Αλμέιδα. Τραυματίες οι Γαλανόπουλος, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον και Μοχαμάντι. Εκτός αποστολής και οι Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι και Σιντιμπέ.

ΑΕΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over2.5 γκολ στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

*N/g στα 7/9 παιχνίδια της στην “OPAP Arena”.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-1 απέναντι στο Διαγόρα, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με όπλο την άμυνα του για ένα ακόμη παιχνίδι, επέτρεψε ελάχιστες ευκαιρίες στους γηπεδούχου. Ο ίδιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, με τον Κανίς να αστοχεί από την άσπρη βούλα. Ωστόσο, εκμεταλλεύτηκε μία από τις λίγες του ευκαιρίες στο β’ μέρος και άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό με γκολ του Παπάζογλου. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια, κρατώντας εύκολα το 0-1 μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η ένατη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, που τον έφερε μόνο πρώτο στην κορυφή του Βορείου ομίλου της Superleague 2. Στη φάση των “16” ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Απόλλωνα Πόντου με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (3-0 εντός, 0-1 εκτός). Μακριά από την έδρα του δεν έχει ακόμη ήττα τη φετινή σεζόν (6-1-0), έχοντας κρατήσει απαραβίαστη την εστία του στα πέντε από αυτά τα επτά παιχνίδια.

Παραμένει γεμάτο το απουσιολόγιο για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη. Σταθερά τραυματίες οι Δημητρίου, Καραμπέρης, Κόντσι Καρντόζο, Νάτσος, Οικονόμου και Σιόντης. Δε θα πάρουν χρόνο συμμετοχής ούτε οι νεοαποκτηθέντες Αυλωνίτης και Στάικος.