* Επαναληπτικός αγώνας για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που το συνολικό σκορ είναι ισόπαλο μετά τα δύο παιχνίδια και οι δύο ομάδες έχουν ίδιο αριθμό εκτός έδρας τερμάτων, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί και πέναλτι.

* Όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του ζευγαριού Τρέντσιν – Φέγενορντ.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Στουρμ Γκρατς – ΑΕΚ Λάρνακας 0-2): Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, το πρώτο στο 46’ και το δεύτερο στο 74ο λεπτό.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (229)

Η ΑΕΚ κράτησε το μηδέν και στην Αυστρία απέναντι στην Στουρμ Γκρατς, αλλά κατάφερε και να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο, αιφνιδιάζοντας την αντίπαλο της στο πρώτο του λεπτό με τον Τρουγιόλς, ενώ στο 74’ ο Τριχόφσκι σφράγισε τη νίκη και το μεγάλο αποτέλεσμα για την ομάδα του. Αξίζει να σημειωθεί πως ακόμη δεν έχει παραβιαστεί η εστία της, όχι απλά στα τρία επίσημα παιχνίδια που έχει παίξει, ούτε καν στα φιλικά της!

Ο Βάσκος τεχνικός της, Αντονι Ιραόλα, είπε πως περιμένει ένα παιχνίδι ανάλογο με το πρώτο, όπου και οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να πάρουν τον έλεγχο. Οποια το καταφέρει θα έχει και σαφές προβάδισμα πρόκρισης. Από εκεί και πέρα ξεκαθάρισε πως το σκορ του πρώτου αγώνα τους δίνει ένα προβάδισμα, αλλά δεν σημαίνει πως έχουν προκριθεί ήδη και θα χρειαστεί προσπάθεια. Γι’ αυτό και ζήτησε και την συμπαράσταση των οπαδών της ομάδας. Οσον αφορά στο σχέδιο του; «Το ζητούμενο είναι να δείξουμε ομαδικότητα και να εκμεταλλευτούμε τους χώρους όταν πάρει ρίσκα στο παιχνίδι η αντίπαλος μας» ήταν τα λόγια του.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Βανσάν Λαμπάν (ΜΕ), Μάριος Αντωνιάδης (ΑΜ) και Νταβίδ Καταλά (ΑΜ) που λείπουν εδώ και λίγο καιρό, ενώ στο πρώτο παιχνίδι χτύπησε και ο Ιωάννου (ΑΜ) που θα απουσιάσει για περίπου δύο εβδομάδες. Ιδιαίτερη προσοχή έχει ζητηθεί από τους Ακοράν και Χέφελ, που έχουν από δύο κίτρινες κάρτες και αν πάρουν μία στον αποψινό αγώνα θα χάσουν το πρώτο παιχνίδι στα πλέι οφς, εφόσον προκριθεί η ομάδα τους.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η ΑΕΚ Λάρνακας κέρδισε 0-2 την Στουρμ Γκρατς για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Εχει τρία σερί N/G

Το ΑΕΚ Λάρνακας – Στουρμ Γκρατς παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ (171)

Μετά την ήττα της στο πρώτο παιχνίδι από την ΑΕΚ, η Στουρμ Γκρατς γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη, αυτή τη φορά στο πρωτάθλημα, με 2-0 στο γήπεδο της Σεντ Πόλτεν. Βρέθηκε να κυνηγάει πολύ νωρίς στον αγώνα, δεχόμενη γκολ από το 12ο λεπτό, με το δεύτερο να έρχεται από την αντίπαλο της στο 86’. Αυτή ήταν και η πρώτη της ήττα φέτος στο πρωτάθλημα Αυστρίας, μετά από δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές. Δεν δείχνει λοιπόν στην καλύτερη της κατάσταση.

Ο προπονητής της, Χέικο Βόγκελ, αρνήθηκε πως η ομάδα του υποτίμησε την ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα, λέγοντας πως την είχαν μελετήσει καλά και ήξεραν πόσο δυνατή αντίπαλος είναι. Πλέον αποτελεί και το φαβορί για την πρόκριση όπως δήλωσε, αλλά ξεκαθάρισε πως δεν πρόκειται να τα παρατήσουν οι παίκτες του, θα παλέψουν για το καλύτερο δυνατό, με στόχο να διεκδικήσουν όσες πιθανότητες έχουν για να περάσουν αυτοί στην επόμενη φάση.

Αναμένεται να απουσιάσει ξανά ο τραυματίας Γιάντσερ που έχασε και τα προηγούμενα παιχνίδια της ομάδας του και τιμωρημένος είναι ο Χερλέντερ (ΜΕ), ενώ στο παιχνίδι με την Σεντ Πόλτεν χτύπησε και ο βασικός της γκολκίπερ Γιορκ Σίμπεντχαντλ, με τη συμμετοχή του εξαιρετικά αμφίβολη για απόψε.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Στουρμ Γκρατς έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Σεντ Πόλτεν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει δύο σερί N/G και under 2,5.