26η αγωνιστική (τελευταία κανονικής διάρκειας)

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ένωση Παραλιμνίου – ΑΕΚ Λάρνακας 0-2

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τον Απόλλωνα Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη περισσότερο από το 52′, βρέθηκε πίσω στο 63ο λεπτό. Ισοφάρισε στο 76′ με τον Μιλίτσεβιτς, ωστόσο δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τρία παιχνίδια για το πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας, έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα φιλοξενήθηκε από τον Απόλλωνα Λεμεσού, κόντρα στον οποίο έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Άργησε να μπει στο παιχνίδι και μέχρι την ανάπαυλα δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική, αλλά κράτησε και το μηδέν. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και είχε τα ηνία στη συνέχεια. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από αντεπίθεση, αλλά συνέχισε να πιέζει και έφερε σχετικά γρήγορα το ματς στα ίσα. Συνέχισε να είναι μπροστά για να βρει και ένα δεύτερο τέρμα, κάτι που δεν έκανε ποτέ και σαν αποτέλεσμα δέχθηκε αυτή γκολ στο φινάλε, για να μείνει και με άδεια χέρια.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνη κόντρα στην ΑΕ Λεμεσού (2-1 εκτός), οπότε και είναι στη δεύτερη θέση της κατάταξης και στο -2 από τον ΑΠΟΕΛ. Αήττητη στα δώδεκα εντός της στη φετινή διοργάνωση, στα οποία και μετράει δέκα νίκες και δυο ισοπαλίες. Την ερχόμενη Πέμπτη (09/03), θα υποδεχτεί τη Γουέστ Χαμ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδια για τους “16” του Κόνφερενς Λιγκ.

Εκτός μάχης παραμένουν οι τραυματίες Ανδρέας Παρασκευάς, Άνταμ Γκιούρκσο, Άνχελ Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα και Αρτέμ Γκρόμοφ, ενώ θα απουσιάσουν και οι Νενάντ Τόμοβιτς και Όιερ Σανχούρχο, που θα εκτίσουν τιμωρία και θα δώσουν κανονικά το παρόν στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

ΑΕΚ Λάρνακας Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 επί του Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Βουτσένοβιτς (50′), Μάρσιο Μέιρα (53′), Ρουσιάς (70′), Βίκτορ Φερνάντες (90′) και Τζαβέ (90’+9).

“Άστραψε και βρόντηξε” η Ένωση Παραλιμνίου, μετά τις δυο αποτυχίες που είχε κόντρα σε ΑΠΟΕΛ (1-2 εντός) και Καρμιώτισσα (1-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά υποδέχθηκε τον Ακρίτα Χλώρακας, τον οποίο και συνέτριψε με 5-0.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο. Τα βρήκε αρκετά σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς παρότι είχε τελικές, το γκολ δεν ήρθε. Ανέβασε επιπλέον την απόδοση της στο δεύτερο και “εξαργύρωσε” την απόδοση της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 21 βαθμούς συνολικά και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, γνωρίζοντας πολύ καλά ωστόσο ότι θα συνεχίσει την πορεία της μέσω των πλέι άουτ. Πανηγύρισε ένα διπλό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (1-1-2).

Θα απουσιάσει ο Μάρκο Γεβρέμοβιτς, καθώς συμπλήρωσε κάρτες και δηλώθηκε να εκτίσει την τιμωρία του σε αυτό το παιχνίδι. Μακροχρόνιοι οι Κολωνιάς και Κοσμά, δεν επηρεάζουν.