24η αγωνιστική

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*No Goal και Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Απόλλων Λεμεσού – ΑΕΚ Λάρνακας 0-1

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον ΑΠΟΕΛ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (4′, αυτ. 82′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Τριτσκόφσκι (76′) και Σάντσες (86′).

Αήττητη παραμένει εδώ και 13 αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας, σε ένα σερί όπου και μετράει 10/13 νίκες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν φιλοξενήθηκε από τον ΑΠΟΕΛ, με τον οποίο μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μετά και το τελικό 2-2.

Ισορροπημένο και με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν το μεταξύ τους ματς, με την ίδια να βρίσκεται δυο φορές πίσω στο σκορ, ωστόσο να έχει “απάντηση” ισάριθμες φορές, αποφεύγοντας παράλληλα τα χειρότερα με γκολ στα τελευταία λεπτά. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 5 Νοεμβρίου για να βρούμε την τελευταία ήττα.

Πρώτη απώλεια, μετά από πέντε διαδοχικές νίκες, οπότε και είναι μόνη τρίτη, στο -4 από τον δεύτερο Άρη και στο -6 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Επικράτησε και στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια που έδωσε μπροστά στο κοινό της, ενώ στα τρία από αυτά κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

Από τα επίσημα θα δει το σημερινό παιχνίδι ο Ισραηλινός τεχνικός, καθώς συμπλήρωσε κάρτες στο προηγούμενο.

ΑΕΚ Λάρνακας Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Ομόνοια, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έκτο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Σαγκάλ στο 86′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Τέλος έλαβε το αήττητο των τριών αγώνων πρωταθλήματος που “έτρεχε” ο Απόλλων Λεμεσού. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν υποδέχθηκε την Ομόνοια, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς στο παιχνίδι και σιγά σιγά βρήκε τα πατήματα και ισορρόπησε την κατάσταση. Στα μέσα του ημιχρόνου έχασε πέναλτι με τον Βαλμπουενά, το οποίο απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ενώ είχε κάποιες ακόμη καλές στιγμές στην πορεία. Έφερε το ματς στα ίσα προς το φινάλε και λίγο αργότερα είδε να ακυρώνεται τέρμα της, για χάσει εν τέλει στην τελευταία φάση.

Τρίτο σερί ματς που δεν κερδίζει, έχοντας προηγηθεί οι δυο ισοπαλίες με ΑΕΖ Ζακακίου (0-0 εντός) και Πάφο (1-1 εκτός). Με τρία παιχνίδια να απομένουν, είναι στο -7 από την πρώτη εξάδα και το έργο για συμμετοχή στα πλέι οφ είναι πλέον αρκετά δύσκολο. Αλώβητος ο Απόλλων στα έξι τελευταία εκτός του (4-2-0).