*5η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, με τα 4/5 να είναι και με Goal/Goal.

*Στην κανονική διάρκεια: ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΠΟΕΛ 0-3, ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ Λάρνακας 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Κύπρου

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ανόρθωσης, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη περισσότερο από το φινάλε του ημιχρόνου, βρήκε δίχτυα με τον Τόνγκια στο 69ο λεπτό.

Αήττητη για έκτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος παρέμεινε η ΑΕΚ Λάρνακας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν φιλοξενήθηκε από την Ανόρθωση, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Αν και έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το φινάλε του ημιχρόνου, δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων, κάτι που έκανε εν τέλει πράξη λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εκτός 0-1 επί της Ομόνοιας, φτάνοντας τις πέντε στις έξι τελευταίες στροφές. Γεγονός που τη φέρνει μόνη δεύτερη και στο -1 από την κορυφή, έξι στροφές πριν το φινάλε. Επικράτησε στα 7/9 τελευταία εντός της (7-1-1). “Όλοι ξέρουν τη σημασία αυτού του παιχνιδιού. Δεν είναι τελικός κυπέλλου, έχουμε άλλα έξι ματς. Πρέπει να είμαστε πολύ έξυπνοι αυτή τη χρονική περίοδο”, δήλωσε ο κόουτς Σιμόν.

ΑΕΚ Λάρνακας Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΠΟΕΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Ομόνοια, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 22ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική του ήττα προέρχεται από την πλευρά του ο ΑΠΟΕΛ, μετά και από εκείνη που υπέστη στην έδρα του Άρη Λεμεσού (2-1). Για την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ, η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο υποδέχθηκε την Ομόνοια, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1 στο μεταξύ τους ντέρμπι. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στα μέσα ενός ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου και με λίγες καλές στιγμές. Είχε την επιθετική πρωτοβουλία μετά την ανάπαυλα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι.

Παρά τη νέα απώλεια, διατηρείται στην κορυφή της κατάταξης, ωστόσο είδε τους διώκτες του να μειώνουν στο πόντο τη διαφορά. Πήρε αποτέλεσμα στις 4/5 πιο πρόσφατες εξόδους τους (2-2-1).