11η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί του Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ράφα Λόπες (15′) και Μιλίτσεβιτς (55′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας, μετά και το εντός 4-0 επί της Καρμιώτισσας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα φιλοξενήθηκε από τον Ακρίτα Χλώρακας, στην έδρα του οποίου επικράτησε με 1-2.

Καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ, είχε την πρωτοβουλία και πήρε δίκαια προβάδισμα δυο τερμάτων στον αγωνιστικό χώρο. Στην πορεία ο ρυθμός έπεσε και το μόνο που κατάφερε ο Ακρίτας ήταν να μειώσει στην τελευταία φάση του αγώνα, για το τελικό αποτέλεσμα.

Πέμπτη νίκη στις έξι τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, έχοντας και μια ήττα, αυτή κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (1-0 εκτός). Έφτασε έτσι τους 19 βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση, ούσα παράλληλα στο -10 από την κορυφή και την Πάφο. Αήττητη σε πέντε εντός, όπου και μετράει κατά σειρά μια ισοπαλία και τέσσερις νίκες.

“Έχουμε ξανά ένα ντέρμπι με την ΑΕΛ, ένας αντίπαλος δύσκολος που ξέρει πως να παίζει. Έρχεται από ήττα αλλά έχει τέσσερις σερί νίκες απέναντι σε καλές ομάδες. Είναι πολύ καλή ομάδα, πολύ σημαντικό να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Είναι σημαντική η στιγμή αυτή στη σεζόν για εμάς. Είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ισπανός τεχνικός.

Στα θετικά, η επιστροφή του Τρισκόφσκι στην αγωνιστική δράση, την ώρα που δίνονται αμφίβολοι οι Μιλίτσεβιτς, Ναούμ, Γκαρσία και Γκονθάλεθ. Εκτός είναι σίγουρα οι τραυματίες Εγγλέζου, Σανχούρχο, Μπρούνο Γκάμα και Φαράζ, αλλά και ο τιμωρημένος Μάμας.

ΑΕΚ Λάρνακας Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από την Πάφο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 από το ημίχρονο (πεν. 27′, 45’+1) και παρότι μείωσε στο 51′ με τον Τσίμπολα, εν τέλει το αυτογκόλ του Αντρέ Τεϊσέιρα στο 67ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την ήττα υπέστη και πάλι η ΑΕ Λεμεσού, μετά από πέντε παιχνίδια, στα οποία και είχε τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι υποδέχθηκε την Πάφο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3.

Μπορεί να μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα είδε την αντίπαλο της να ισορροπεί την κατάσταση και να βρίσκει δυο φορές δίχτυα πριν την ανάπαυλα. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ίδια βρήκε τον τρόπο να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς λίγη ώρα αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα, για να ηττηθεί εν τέλει.

Παραμένει έτσι στους 14 βαθμούς, μετά και τις δέκα πρώτες στροφές, όσους έχει και η Ανόρθωση πλέον. Ευελπιστεί τώρα να επιστρέψει στις επιτυχίες, έτσι ώστε να καλύψει τη διαφορά από τις πιο πάνω θέσεις. Αήττητη εδώ και τέσσερις εξόδους, έχοντας κατά σειρά δυο ισοπαλίες και ισάριθμες νίκες.

Δεν υπολογίζονται οι Τζάλμα Σίλβα, Μιραλάς, Τσέποβιτς, Μιλιντσεάνου, Ντοναλτόνι και Συλβέστρος. Την επόμενη αγωνιστική και κόντρα στην Ανόρθωση θα εκτίσει την τιμωρία του ο Μπρούνο Σάντος.