*11η αγωνιστική.

*Η ΑΕΚ είναι αήττητη σε 17 παιχνίδια (14-3-0) με αντίπαλο την Λαμία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Λαμία δε σκόραρε στα εννέα τελευταία ματς κόντρα στην ΑΕΚ (5/9 Under 2.5).

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 κόντρα στη Μαρσέιγ για το Γιουρόπα Λιγκ. Το 0-1 ο Μπεμπά στο 25’, το 0-2 ήρθε απ’ τον Σαρ στις καθυστερήσεις. Είχε αρκετές ευκαιρίες η ΑΕΚ, άξιζε ένα γκολ.

Θύμα ξανά της αστοχίας της, ηττήθηκε το βράδυ της Πέμπτης στο εντός έδρας ματς με τη Μαρσέιγ. Βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ από κόρνερ, στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε ρυθμό και δημιουργικότητα, απείλησε λίγο. Στο δεύτερο μέρος ανέβασε στροφές, έβγαλε πολλές τελικές προσπάθειες, είχε το συνηθισμένο επιθετικό στυλ της, πίεσε αρκετά τον αντίπαλο. Άξιζε το γκολ, το έψαξε με κάθε τρόπο, στο φινάλε είχε ανέβει όλη μπροστά και μοιραία εκτέθηκε ανασταλτικά, εκεί δέχτηκε το 0-2 απ’ τον Σαρ.

«Είχαμε το δικό μας στυλ, πιέσαμε, υποχρεώσαμε τον αντίπαλο να παίξει με διαφορετικό τρόπο, αλλά δεν πετύχαμε κάποιο γκολ, όταν πιέζαμε να ισοφαρίσουμε. Δεν έχει ξεκαθαρίσει κάτι ακόμα στον όμιλο. Θα δίνουμε τη μάχη μας ως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες, αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν», είπε ο κόουτς Αλμέιδα. Η ομάδα του έχασε για δεύτερο σερί ματς στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, πλέον είναι στο -3 απ’ την Μπράιτον, την οποία υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική, σε ματς που θα κρίνει τα πάντα αναφορικά με τις πρώτες δύο θέσεις.

Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, η ΑΕΚ έρχεται απ’ την εκτός έδρας τεράστια γκέλα με την Κηφισιά, εκεί δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση. Δεν τελείωσε το ματς με δεύτερο γκολ, ισοφαρίστηκε στο 85’ από στατική φάση και στο φινάλε «έτρεχε» να βρει δεύτερο γκολ, αλλά όπως συνήθως γίνεται φέτος, δεν είχε το εύκολο γκολ. Ανέβηκε στους 21 πόντους και πλέον είναι στο -4 απ’ την κορυφή, είδε τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο.

Επιστρέφουν οι Στάνκοβιτς (Τερματοφύλακας, 8) και Κάλενς (Αμυντικός, 6), εκτός οι Γιόνσον, Άμραμπατ, Ρότα, Γαλανόπουλος και Χατζισαφί.

ΑΕΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 11/17 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goal στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό. Το 0-1 ο Μλαντένοβιτς στο 31’ με τρομερό σουτ, η Λαμία ισοφάρισε στο 64’ με τον Καρλίτος. Στο 83’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αράο, το 1-2 ήρθε στις καθυστερήσεις απ’ τον Σπόραρ. Ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Μπορεί να αισθάνεται υπερήφανη για την προσπάθεια της κόντρα στον Παναθηναϊκό, έδειξε ότι η φετινή πορεία της δεν είναι τυχαία. Δεν μπήκε καλά στο χορτάρι, ο αντίπαλος είχε δοκάρι και καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Λαμία απάντησε με δικό της δοκάρι. Το 0-1 ήρθε στο 31’, στη συνέχεια η Λαμία κέρδισε μέτρα στο δεύτερο μέρος, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, βρήκε το γκολ στο 64’. Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ να δημιουργήσει, στο 83’ έμεινε με δέκα παίκτες (αδίκως), αλλά έβγαλε χαρακτήρα και στις καθυστερήσεις βρήκε το 1-2 με τον Σπόραρ. Στο φινάλε έχασε και πέναλτι, νωρίτερα όμως είχε δει να ακυρώνεται γκολ της Λαμίας για οφ-σάιντ.

«Μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλύτερο. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός έχουν την ποιότητα να εκμεταλλεύονται τις λεπτομέρειες. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλοί, είχαμε ευκαιρίες, βγήκαμε στην κόντρα πάρα πολλές φορές, πιθανότατα να ήταν μοιρασμένο το παιχνίδι», είπε ο κόουτς Βόκολος. Η ομάδα του επέστρεψε στις ήττες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0), ερχόταν από τρεις σερί νίκες με Αστέρα Τρίπολης (0-1), ΠΑΣ Γιάννινα (2-1) και Παναιτωλικό (1-0).

Έμεινε στους 15 πόντους η Λαμία, είναι στο +9 απ’ την τελευταία δυάδα, εντός εξάδας, στο -2 απ’ τον Άρη και στο +1 απ’ τον ΟΦΗ. Επιστρέφει ο Στάνκο (Μέσος, 7), εκτός οι Νούνιες, Ακούνια και Τζαγκόεφ.