*13η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Οι περσινές μεταξύ τους αναμετρήσεις έληξαν με νικητή την γηπεδούχο ομάδα.

ΑΕΚ Β

Προηγούμενο ματς: Νέα κάκιστη εμφάνιση και βαριά ήττα με 4-0 από την Παναχαϊκή εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τρομερά παθητική σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έδειξε ανήμπορη να βγάλει την οποιαδήποτε αντίδραση και δέχτηκε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Συνεχίζει την αγωνιστική της καθίζηση η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου, που προέρχεται από τέσσερις συνεχόμενες ήττες αν εξαιρέσουμε το ματς απέναντι στον Ηρόδοτο που αναμένεται να το πάρει στα «χαρτιά». Έπεσε πλέον κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού, αυτό φυσικά δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πρακτικά, αφού οι ομάδες Β δεν μπορούν να υποβιβαστούν. Καλείται ωστόσο να βελτιώσει άμεσα την εικόνα της, αφού είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με πέρυσι. Αμφίβολοι όσοι αγωνίστηκαν στο μεσοβδόμαδο ματς κυπέλλου της πρώτης ομάδας απέναντι στον Πανσερραϊκό, ο λόγος για του Μαχαίρα, Κοσίδη και Ραντόνια. Δεδομένη η απουσία του τραυματία Τζούντα Γκαρσία, άγνωστο αν υπάρχουν περισσότερα προβλήματα, ο κόουτς Οφρυδόπουλος δεν ανακοινώνει ποτέ αποστολή πριν από τα παιχνίδια της ομάδας του.

ΑΕΚ Β Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΧΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Έγινε η πρώτη ομάδα που κατάφερε να κόψει βαθμούς από την Κηφισιά, αφού έμεινε στο 0-0 εντός έδρας απέναντι στους πρωτοπόρους την περασμένη αγωνιστική. Εξαιρετική η εικόνα τους στο πρώτο μέρος, προσπάθησαν να «χαλάσουν» το παιχνίδι της αντιπάλου και το κατάφεραν περίφημα, ενώ έχασαν και μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Στην επανάληψη δε, είχαν και σύμμαχο την τύχη αφού η αντίπαλος έχασε δοκάρι (64′), ενώ λίγο έλειψε να πάρουν την νίκη σε προσπάθεια του Μπουρσάκη λίγα λεπτά μετά.

Εντός έδρας δείχνουν ότι μπορούν να κοντράρουν όλες τις ομάδες του ομίλου, εκτός ωστόσο είναι άλλη ομάδα και χάνει μεγάλο μέρος της δυναμικής της. Παραμένει στην μέση του πίνακα, στο -8 από την κορυφή, στόχος ουτοπικός για την ώρα. Άμεσο ζητούμενο για την ομάδα της Κρήτης είναι η εύρεση σταθερότητας και κατ’ επέκταση η προοδευτική άνοδος στην βαθμολογία. Μεταγραφικό ντεμαράζ, αποκτήθηκε ο Ιατρούδης, ενώ αποχώρησαν τέσσερις αναπληρωματικοί.