*6η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Είναι η πρώτη φορά που τίθενται αντιμέτωπες οι δύο ομάδες.

ΑΕΚ Β

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Καλλιθέα, την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε με το καλημέρα πίσω στο σκορ (1-0 στο 5’), μετά από παράβαση της και εύστοχη πέναλτι του Λουκίνα. Έβγαλε αντίδραση, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο, αλλά τις σπατάλησε. Παρόμοια η εικόνα και στο β’ μέρος, με την Καλλιθέα να κάνει το 2-0 στο 47’ και την ΑΕΚ να δημιουργεί καταιγισμό φάσεων στο υπόλοιπο παιχνίδι, χωρίς όμως ουσία. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μέτριο το ξεκίνημα της στο πρωτάθλημα, μετράει μόλις μία νίκη στις πρώτες πέντε αγωνιστικές, πληρώνοντας την αστοχία της έως τώρα στις πολλές τελικές που δημιουργεί ανά παιχνίδι. Μοιραία βρίσκεται μόλις στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Εκτός οι Γερολέμου, Τζούντα Γκαρσία και Σταμούλης.

ΑΕΚ Β Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με 0-4 από την Κηφισιά, την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση και έμεινε δίκαια πίσω στο σκορ σε κρίσιμο χρονικό σημείο (0-1 στο 44’). Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Παντελίδης έπιασε την μπάλα με τα χέρια εντός περιοχής και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 στο 51’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με την Κηφισιά να είναι ξεκάθαρα ανώτερη και να διαμορφώνει το τελικό 0-4 με δύο γκολ στο 75’ και το 89’.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε και την απομάκρυνση του Γιάννη Μάγγου από τον πάγκο της, στη θέση του οποίου ανακοινώθηκε ο Αντώνης Νικοπολίδης. Κακό το ξεκίνημα της στο πρωτάθλημα, βρίσκεται στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, με τρεις ήττες σε πέντε αγωνιστικές. Εκτός οι Μαρκοπουλιώτης και Φλένσμποργκ. Αμφίβολος ο Νταβιώτης, που αποχώρησε με ενοχλήσεις από το παιχνίδι με την Κηφισιά. Τιμωρημένος ο Μεγαρίτης.