*15η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Και οι δύο περσινές μεταξύ τους αναμετρήσεις έληξαν με 0-1 γκολ

ΑΕΚ Β

Προηγούμενο ματς: Στην επιστροφή της στην δράση, κατάφερε να γίνει η πρώτη ομάδα που χάνει από την Επισκοπή φέτος, αφού ηττήθηκε από τους Κρητικούς με 1-0 εκτός έδρας. Σίγουρα το σκορ είναι αρκετά πλασματικό, αφού έχασε ορισμένες μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η δυστοκία της ήταν χαρακτηριστική. Κόντρα στην ροή του αγώνα δέχτηκε γκολ με το ξεκίνημα της επανάληψης (50′), παρόλα αυτά συνέχισε να πιέζει και έφτασε κοντά στη ισοφάριση σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις μέχρι το φινάλε, αλλά δίχως να μπορέσει να βρει έστω ένα τέρμα.

Η ομάδα του Οφρυδόπουλου συνέχισε να προβληματίζει και αυτό γιατί κατάφερε να χάσει από μια ομάδα που ουσιαστικά έδειχνε σημάδια διάλυσης μέχρι τώρα. Το θέμα εντοπίζεται τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, αφού όχι μόνο δέχεται γκολ με μεγάλη ευκολία, αλλά δεν αξιοποιεί παράλληλα τις ευκαιρίες που δημιουργεί. Αν εξαιρέσει κανείς το ματς με τον Ηρόδοτο που κέρδισε στα «χαρτιά», μετράει αγωνιστικά έξι σερί ήττες. Δεν ανακοινώνει αποστολή η ομάδα, σίγουρα εκτός ο Τζούντα Γκαρσία.

ΑΕΚ Β Στατιστικά

*Δεν έχει σκοράρει στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

*Δέχεται πρώτη γκολ στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι κόντρα στην πρωτοπόρο Κηφισιά και το ντεμπούτο του νέου της τεχνικού συνδιάστηκε με οδυνηρή εντός έδρας ήττα (1-2). Δίκαιο το αποτέλεσμα, ήταν τουλάχιστον μία ταχύτητα κάτω από την αντίπαλό της, ενώ κρίθηκε ανεπαρκής σε ακόμη ένα παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων. Δέχτηκε το πρώτο της γκολ στο 28′, βρήκε γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+2′), αλλά με το ξεκίνημα της επανάληψης δέχτηκε και δεύτερο τέρμα με τον ίδιο τρόπο (51′). Έσβησε κάπου εκεί το παιχνίδι, στο 81′ κέρδισε αποβολή της αντιπάλου, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι ως το φινάλε.

Μοιάζει να τα έχει παρατήσει, δεδομένου ότι έχει χαθεί εδώ και κάποιες εβδομάδες ο στόχος της ανόδου. Η παραίτηση του Αναστόπουλου και η έλευση του Γκοεργκιόσκι είναι περισσότερο μία κίνηση που έχει στόχο την επόμενη σεζόν. Τραυματίες οι Μαβινγκά, Τριανταφυλλάκης, Ραμίρες, Μπενίτες και Μαρκόφσκι, δεν υπολογίζονται όπως όλα δείχνουν από τον νέο τεχνικό οι Μπακαγιόκο και Ρόβας.