*Στον πρώτο γύρο: Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ 2-2.

*Η ΑΕΚ υπέστη μόλις μια ήττα στα 16 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (11-4-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΑΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι «άρρωστη» αγωνιστικά, ηττήθηκε για δεύτερη σερί αγωνιστική, την Τετάρτη στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Άρη. Μπερδεμένη στο πρώτο ημίχρονο, η επιλογή του Γιαννίκη να χρησιμοποιήσει τον Σάκχοφ σε θέση «10» δε λειτούργησε, η ομάδα του ήταν «βαριά» και άφησε κενούς χώρους, ο Άρης ήταν πιο απειλητικός και προηγήθηκε δίκαια. Οι παρεμβάσεις του Γιαννίκη στο δεύτερο 45λεπτο άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, ο δικέφαλος ήταν πιεστικός και είχε καλές στιγμές, ισοφάρισε δίκαια με το τρομερό γκολ του Αραούχο, αλλά στα τελευταία λεπτά έχασε το μυαλό του, δέχτηκε γκολ και ηττήθηκε.

«Είναι μια κρίσιμη εβδομάδα, με σειρά αγώνων. Ξεκινάμε με τον Απόλλωνα κι έχουμε την υποχρέωση απέναντι στην ιστορία της ΑΕΚ, τον λαό της και τους εαυτούς μας να δείξουμε αντίδραση. Να επιστρέψουμε στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις», είπε ο κόουτς Γιαννίκης, που είναι υπό πίεση. Η ΑΕΚ έχει μόλις πέντε νίκες στις τελευταίες 12 αγωνιστικές (5-2-5), έχει πέσει στην τρίτη θέση και το -5 πλέον απ’ τον ΠΑΟΚ, στο -14 απ’ τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Έρχεται από τρεις ήττες στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές!

Πάρα πολλά τα προβλήματα σήμερα, ειδικά στο κέντρο της άμυνας, καθώς λείπουν οι Βράνιες και Τζαβέλλας, ξανά ενοχλήσεις στο γόνατο ο γκολκίπερ Στάνκοβιτς, θα λείψει και ο Μάνταλος. Επιστρέφουν οι Μοχαμάντι (Αμυντικός, 13) και Άμραμπατ (Μέσος, 15,3). Ένας εκ των Λε Ταλέκ και Σβάρνα θα χρησιμοποιηθεί στο πλευρό του Μήτογλου.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στον Άρη. Ο Εντιαγέ έκανε το 1-0 στο 44’ με τρομερό τακουνάκι, ισοφάρισε ο Αραούχο με απίστευτο «ψαλιδάκι» στο 85’. Το τελικό 2-1 ήρθε απ’ τον Σάκιτς στις καθυστερήσεις. Καλύτερος ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στο δεύτερο 45λεπτο, το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία.

ΑΕΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 12/19 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Winmasters).

*ΝG στα 7/12 τελευταία παιχνίδια της.

*Έρχεται από 4/5 εντός έδρας ήττες, όλες συνοδεύτηκαν από Over 2.5 + G/G!

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μέσα σε μια παράνοια γύρω απ’ το θέμα του προπονητή, ο Απόλλων Σμύρνης δε θα μπορούσε να έχει απαιτήσεις στο εντός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ. Θα έπρεπε να έχει κριθεί το ματς απ’ το πρώτο ημίχρονο, σ’ αυτό το διάστημα ο δικέφαλος ήταν πολύ απειλητικός, είχε ευκαιρίες, σκόραρε και θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» το ματς. Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων έβγαλε κάποιες καλές ευκαιρίες απ’ το πουθενά (μεγαλύτερη όλων του Τσιλούλη), ωστόσο στο φινάλε δεν άξιζε να πάρει κάτι απ’ το ματς.

Έκανε ντεμπούτο για… δεύτερη φορά φέτος ο Φέστα, ο οποίος επέστρεψε στην άκρη του πάγκου, παρέταξε την ομάδα του με 5-4-1, το ίδιο αναμένεται να κάνει και σήμερα. Με 9 πόντους είναι τελευταίος ο Απόλλων, στο -1 απ’ τον Ατρόμητο και στο -9 απ’ την απευθείας παραμονή, όμως έχει ένα ματς λιγότερο από τον Ιωνικό και ένα ματς περισσότερο απ’ τον Ατρόμητο. Είναι τραγικός εκτός έδρας, έχει ρεκόρ 0-1-8, δεν ηττήθηκε μόνο απ’ τον Άρη (0-0). Επιστρέφει ο Σλίβκα (Μέσος, 12), διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς Τσίμπσαχ (μέσος).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Το 0-1 ο Μουργκ στο 31’, το 0-2 ήρθε με πέναλτι του Κούρτιτς στις καθυστερήσεις. Πολύ ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο ο δικέφαλος, θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» το ματς, ο Απόλλων είχε μια-δυο μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος.