10η αγωνιστική

*Σημειώθηκε Άσσος και στα επτά τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*No Goal τα έντεκα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί του Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 31′ με τον Τσίμπολα, ο Μπεραχίνο στο 79′ διπλασίασε τα τέρματα της, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μακρής.

Την τέταρτη διαδοχική της νίκη στο τρέχον πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕ Λεμεσού, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ομόνοια (1-0 εντός), Καρμιώτισσα (1-2 εκτός) και Νέα Σαλαμίνα (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι φιλοξενήθηκε από τον Ακρίτα Χλώρακας, από την έδρα του οποίου πέρασε με 0-3.

Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, φρόντισε να κάνει γνωστές τις προθέσεις της από το πρώτο κιόλας λεπτό, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ούσα μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη είδε τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη όρεξη και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας να σκοράρουν, όμως το τέρμα τους ακυρώθηκε. Κόντρα στη ροή όμως η ΑΕΛ βρήκε και πάλι δίχτυα, για να “τελειώσει” το ματς στο φινάλε.

Κάπως έτσι έφτασε τους 14 βαθμούς μετά και τις εννέα πρώτες στροφές. Ευελπιστεί τώρα να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, έτσι ώστε να καλύψει τη διαφορά από τις πιο πάνω θέσεις. Επικράτησε και στα τρία τελευταία εντός της, σε πρωτάθλημα και κύπελλο, κρατώντας και ανέπαφη την εστία της.

Δεν υπολογίζονται οι Φιλίποβιτς, Παντελή, Ντοναλντόνι και Συλβέστρος, που παραμένουν εκτός.

ΑΕ Λεμεσού Στατιστικά

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΦΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Νέας Σαλαμίνας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 26′ με τον Ναμέ, ενώ ο Βαλακάρι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αήττητη παραμένει μετά και τις εννέα πρώτες στροφές του πρωταθλήματος η Πάφος, έχοντας επτά νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Νέα Σαλαμίνα, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-2.

Με διαφορά ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε επιθετικό μονόλογο και λίγο πριν το μισάωρο κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος είδε την αντίπαλο της να παίρνει μέτρα και να γίνεται πιο επιθετική, όμως είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον πορτιέρο Άντος που την κράτησε ζωντανή και στο φινάλε “κλείδωσε” το διπλό με ένα δεύτερο τέρμα.

Τέταρτη διαδοχική της νίκη, μετά και από εκείνες επί των Ένωση Παραλιμνίου (3-0 εντός), Δόξας Κατωκοπιάς (0-3 εκτός) και Ομόνοια (3-0 εντος), διατηρείται στην κορυφή, έχοντας παράλληλα την καλύτερη επίθεση (22 τέρματα) και άμυνα (δυο τέρματα). Τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες ο εκτός έδρας απολογισμός της, φέτος.

Για τη σημερινή αρκετά επικίνδυνη έξοδο, ο κόουτς Μπεργκ δε μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Ζάιρο και Βλαντ Ντράγκομιρ, καθώς αμφότεροι είναι τραυματίες, αλλά και στον Γιόζεφ Κβίντα που συμπλήρωσε κάρτες.