*Τελικός κυπέλλου στην Κύπρου. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Συνολικά 18.000 εισιτήρια εκδόθηκαν για το παιχνίδι, παίρνοντας από 9.000 η κάθε ομάδα.

*Μόλις μια νίκη έχει πανηγυρίσει η ΑΕ Λεμεσού στα 15 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ομόνοια, που με τη σειρά της επικράτησε στα εννέα εξ αυτών, ενώ πέντε ολοκληρώθηκαν χωρίς νικητή.

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: ΑΕ Λεμεσού – Ομόνοια 1-0, Ομόνοια – ΑΕ Λεμεσού 1-0

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Ένωση Παραλιμνίου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 62ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 76′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται τέσσερα λεπτά αργότερα.

Μετά από τρία χρόνια, η ΑΕ Λεμεσού επιστρέφει και πάλι στον τελικό του κυπέλλου. Στην τελευταία της παρουσία σε αυτόν τη σεζόν 2018-19, αντιμετώπισε τον ΑΠΟΕΛ, του οποίου και επικράτησε με 2-0, φτάνοντας παράλληλα τις επτά κατακτήσεις σε 18 συνολικά συμμετοχές. Φέτος, για να φτάσει μέχρι εδώ, απέκλεισε κατά σειρά Ερμή Αραδίππου (1-0 εντός), Απόλλων Λεμεσού (0-0 εντός, πεν. 5-4), Νέα Σαλαμίνα (1-0 εντός, 1-1 εκτός) και Ολυμπιακό Λευκωσίας (0-0 εκτός, 1-0 εντός).

“Είμαστε πανέτοιμοι, οι παίκτες μου έχουν τρομερή διάθεση αλλά το γήπεδο θα τα κρίνει όλα. Ένας τελικός είναι 50-50 και αυτό που μετράει είναι το πάθος και η ψυχολογική προετοιμασία των ποδοσφαιριστών”, δήλωσε ο κόουτς Χαραλάμπους. Ζει και αναπνέει εδώ και καιρό γι αυτό το παιχνίδι, δείγμα του ότι αγωνιζόταν με αρκετές αλλαγές στην πορεία του στα πλέι άουτ, εκεί όπου έρχεται από ήττα 3-0 στην έδρα της Ένωσης Παραλιμνίου.

ΑΕ Λεμεσού Στατιστικά

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε με πέναλτι στο 32ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από την πλευρά της, η Ομόνοια δίνει για δεύτερη διαδοχική χρονικά το παρόν στον τελικό του κυπέλλου. Στόχος είναι η υπεράσπιση του τίτλου που κατέκτησε πέρυσι στα πέναλτι με 5-4 κόντρα στον Εθνικό Άχνας, μετά και το μεταξύ τους 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση. Είναι δεύτερη σε κατακτήσεις, έχοντας 15 σε 22 συνολικά συμμετοχές, ούσα πίσω μόνο από τον ΑΠΟΕΛ. Για να φτάσει και πάλι εδώ, απέκλεισε κατά σειρά Καρμιώτισσα (2-1 εντός), ΑΠΟΕΛ (1-2 εντός, 0-2 εκτός) και Πάφο (1-1 εκτός, 3-1 εντός).

“Ξέραμε ότι αυτός ήταν ο μοναδικός στόχος για να βγούμε στην Ευρώπη. Είναι 50-50 αυτό το παιχνίδι. Προετοιμαστήκαμε και είμαστε έτοιμοι. Όπως είπα και στον ημιτελικό θα σταθούμε στη δική μας ομάδα και τον κόσμο μας και το τι πρέπει εμείς να κάνουμε στο γήπεδο. Πιστεύω σε όλους γύρω από την ομάδα και μοναδικός στόχος είναι κατάκτηση του κυπέλλου”, δήλωσε ενόψει του σημερινού αγώνα ο Σωφρόνης Αυγουστή. Έρχεται από ήττα 1-0 στην έδρα του Άρη Λεμεσού, το περασμένο Σάββατο, για την προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ.