*Αγώνας ρεβάνς για την ημιτελική φάση στο κύπελλο Κύπρου. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στα δυο παιχνίδια ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*No Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ομόνοια – Πάφος

*Στο πρωτάθλημα: Ολυμπιακός Λευκωσίας – ΑΕ Λεμεσού 0-0, ΑΕ Λεμεσού – Ολυμπιακός Λευκωσίας 2-0

*Στα πλέι άουτ: ΑΕ Λεμεσού – Ολυμπιακός Λευκωσίας 0-1

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ολυμπιακός Λευκωσίας – ΑΕ Λεμεσού 0-0

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Δόξα Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε η ΑΕ Λεμεσού, μετά και τη νίκη που πήρε κόντρα στην Ένωση Παραλιμνίου (1-0 εντός). Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του υπηρεσιακού Χρίστου Χαραλάμπους φιλοξενήθηκε από τη Δόξα Κατωκοπιάς, για τα πλέι άουτ, με την οποία έμειναν στο μηδέν. Έδειξε ότι είχε περισσότερο το μυαλό στο σημερινό παιχνίδι, αγωνιζόμενη και με αρκετές αλλαγές, είδε την αντίπαλο της να σκοράρεις δις, όμως αμφότερες ακυρώθηκαν σωστά ως οφσάιντ.

Σταθερά στην τρίτη θέση των πλέι οφ και χωρίς κάποιο ουσιαστικό κίνητρο, από τη στιγμή που δεν κινδυνεύει με πιθανό υποβιβασμό. Επικράτησε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα ματς, μπροστά στο κοινό της (1-1-3). Ψάχνει τώρα τη νίκη που θα τη στείλει στον τελικό του κυπέλλου, μετά και το 0-0 του πρώτου αγώνα. Γνώριμες οι απουσίες των Μπάστο, Κατσάνικλιτς και Νεοφύτου, εκτίει τιμωρία ο Μιραλάς, ενώ την τελευταία θα στιγμή θα κριθεί των Τζάλμα και Τσιμπόλα.

ΑΕ Λεμεσού Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Νέας Σαλαμίνας, για το πρωτάθλημα. Χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 85ο λεπτό, με τον Δόση να σημειώνει στις καθυστερήσεις του μοναδικό τέρμα.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, μετά από τέσσερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, όπου και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα για τα πλέι άουτ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Λίγα πράγματα και από τις δυο πλευρές, με την ίδια να βλέπει τον Μολ να αποκρούσει πέναλτι προς το φινάλε, πριν “κλέψει” εν τέλει το τρίποντο στις καθυστερήσεις.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, ωστόσο έχει ακόμη διαφορά εννέα βαθμών από τη ζώνη σωτηρίας. Ηττήθηκε και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους του, οπότε και καλείται να δείξει κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά, καθώς το 0-0 του πρώτου αγώνα δεν αφήνει πολλά περιθώρια. Αίτημα για να λάβει την κυπριακή υπηκοότητα έκανε στην ομοσπονδία ο Ελβετός τερματοφύλακας Ζοέλ Μολ.