*9η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: ΑΕ Λεμεσού – Νέα Σαλαμίνα 1-0, Νέα Σαλαμίνα – ΑΕ Λεμεσού 2-0

*Στο κύπελλο: ΑΕ Λεμεσού – Νέα Σαλαμίνα 1-0, Νέα Σαλαμίνα – ΑΕ Λεμεσού 1-1

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Νέα Σαλαμίνα – ΑΕ Λεμεσού 2-3

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 15′ με τον Κοντινέλα, πέντε λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση.

Αήττητη έμεινε στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα η ΑΕ Λεμεσού. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, η ομάδα του υπηρεσιακού Χρίστου Χαραλάμπους φιλοξενήθηκε από τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, με τον οποίο έμεινε στο 1-1. Πήρε σχετικά από νωρίς το προβάδισμα σε ένα πρώτο ημίχρονο με γρήγορο ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν, για να δεχθεί άμεσα την απάντηση. Δέχθηκε αρκετή πίεση στο δεύτερο μέρος, η ίδια προσπάθησε μέσω αντεπιθέσεων, αλλά το σκορ έμεινε ως είχε.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη με τη Δόξα Κατωκοπιάς (0-0 εκτός), είναι σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, οπότε και ουσιαστικά δεν έχει κίνητρο, με το μυαλό να είναι περισσότερο στον τελικό του κυπέλλου. Μακροχρόνια τα όποια αγωνιστικά προβλήματα, έμεινε εκτός ο πορτιέρο Ολιβέιρα.

ΑΕ Λεμεσού Στατιστικά

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τον Ακρίτα Χλώρακας, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα από το σημείο του πέναλτι στο 61ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Νέα Σαλαμίνα, μετά και από εκείνη κόντρα στον Ολυμπιακό Λευκωσίας (1-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη φιλοξενήθηκε από τον Ακρίτα Χλώρακας, στην έδρα του οποίου έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Για ακόμη μια φορά δεν έπεισε με την εμφάνιση της, βρέθηκε πίσω λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, είχε όμως δοκάρι στο 86ο λεπτό και ένα ακυρωθέν τέρμα στις καθυστερήσεις.

Συμπλήρωσε έτσι τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια μακριά από το τρίποντο (0-2-2), στα οποία και σκόραρε μόλις μια φορά. Βρίσκεται έτσι στη δεύτερη θέση των πλέι άουτ, όπου και αγωνίζεται χωρίς κίνητρο, ούσα παράλληλα στο -1 από την Ανόρθωση. Δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το διπλό σε καμία από τις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της (0-2-4), στις πέντε εκ των οποίων δεν βρήκε ούτε δίχτυα. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Σαλαλίχ.