*14η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Αδιάφορη βαθμολογικά η ΑΕ Λεμεσού. Καλύτερο αποτέλεσμα από την Ένωση Παραλιμνίου θέλει η Δόξα Κατωκοπιάς, για να παραμείνει στην κατηγορία.

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας, ισχύουν κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια: α) βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), β) διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), γ) εκτός έδρας τέρματα υπέρ στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική περίοδος και πλέι άουτ), δ) διαφορά τερμάτων, ε) τέρματα υπέρ

*Σε 24 συνολικά εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς, η ΑΕ Λεμεσού πανηγύρισε 19 νίκες, έχοντας ακόμη δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες.

*Στην κανονική διάρκεια: ΑΕ Λεμεσού – Δόξα Κατωκοπιάς 1-2, Δόξα Κατωκοπιάς – ΑΕ Λεμεσού 0-0

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Δόξα Κατωκοπιάς – ΑΕ Λεμεσού 0-0

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-1 από την Ομόνοια, στο κύπελλο. Το τέρμα που δέχθηκε στο 85ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Έφτασε μέχρι την πηγή, αλλά δεν κατάφερε να “πιει νερό” η ΑΕ Λεμεσού. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους αντιμετώπισε την Ομόνοια, στον τελικό του κυπέλλου, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1. Σε ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι, με γρήγορο ρυθμό και αρκετές αξιόλογες ευκαιρίες από τις δυο πλευρές, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που παρουσιάστηκαν και το “πλήρωσε” στο φινάλε.

Αδιάφορη σε αυτή την τελευταία στροφή του πρωταθλήματος, καθώς είναι και τυπικά στην ένατη θέση της τελικής κατάταξης, την οποία και μοιράζεται με την Καρμιώτισσα, η οποία έχει και παιχνίδι περισσότερο. Την περασμένη αγωνιστική, ηττήθηκε με 3-0 από την Ένωση Παραλιμνίου, ενώ είναι αήττητη στα τρία πιο πρόσφατα ματς μπροστά στο κοινό της (2-1-0). Ανοιχτό το ενδεχόμενο να παίξει με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της.

ΑΕ Λεμεσού Στατιστικά

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Νέα Σαλαμίνα, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 84ο λεπτό, για να χάνει πέναλτι με τον Σαντίκ στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Δόξα Κατωκοπιάς, μετά και το διπλό 1-2 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κώστα Σάκκα υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Αν και καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας και την επιθετική πρωτοβουλία, δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Κόντρα στη ροή μάλιστα βρέθηκε και πίσω στο σκορ, για να χάνει και πέναλτι στο φινάλε.

Αυτή ήταν και η πέμπτη της ήττα στις έξι τελευταίες αγωνιστικές (1-0-5), με αποτέλεσμα να είναι οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης, ούσα στο +1 από αυτή και την Ένωση Παραλιμνίου. Οπότε και θέλει το όποιο θετικό αποτέλεσμα θα την κρατήσει στην κατηγορία. Ηττήθηκε μια φορά στις πέντε τελευταίες εξόδους της (3-1-1). Συμπλήρωσαν κάρτες οι Στυλιανού και Τρούγιτς, οπότε και θα απουσιάσουν.