14η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Άρης Λεμεσού – ΑΕ Λεμεσού 2-1

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-3 από τον ΠΑΟΚ, σε φιλική αναμέτρηση. Βρέθηκε πίσω στο 10ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 32′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 73′.

Από τρεις διαδοχικές ήττες προέρχεται στο πρωτάθλημα η ΑΕ Λεμεσού. Στο προηγούμενο παιχνίδι που έδωσε, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι υποδέχθηκε την Ανόρθωση, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Μπήκε πιο δυναμικά, ωστόσο δεν ήταν ικανή να απειλήσει ιδιαίτερα την Ανόρθωση, η οποία σταδιακά βρήκε τα πατήματα της και λίγο πριν την ανάπαυλα πήρε και το προβάδισμα. Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΛ να είναι πιο επικίνδυνη αυτή τη φορά, όμως στην πιο αξιόλογη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, ο Μιραλάς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 65ο λεπτό, οπότε και τίποτε δεν άλλαξε στο σκορ μέχρι και το φινάλε.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Πάφο (1-3 εντός) και ΑΕΚ Λάρνακας (1-0 εκτός). Παραμένει έτσι στους 14 βαθμούς, μετά και τις δώδεκα πρώτες στροφές. Ευελπιστεί τώρα να επιστρέψει στις επιτυχίες, καθώς έχει μείνει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη. Πήρε αποτέλεσμα στις τέσσερις από τις έξι φετινές της εξόδους (2-2-2).

Θυμίζουμε ότι την περασμένη εβδομάδα, είδε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα Λεμεσού να οδηγείται σε οριστική διακοπή, λόγω σοβαρών επεισοδίων. Δεν υπολογίζονται για το αποψινό ντέρμπι οι Κατσάνικλιτς, Φιλίποβιτς, Πάβλοβιτς, Ντοναλντόνι και Παντελή.

ΑΕ Λεμεσού Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ανόρθωσης, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 29′ με τον Κάζου και στο 48′ ο Μπάμπιτσκα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητο σερί επτά αναμετρήσεων για τον Άρη Λεμεσού, στο οποίο και μετράει πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι φιλοξενήθηκε από την Ανόρθωση, από την έδρα της οποίας “απέδρασε” με το διπλό, μετά και το τελικό 0-2.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δυο πλευρές, τουλάχιστον από άποψη ευκαιριών, ωστόσο ο Άρης αποδείχθηκε πιο εύστοχος στην τελική προσπάθεια και κατάφερε να πάρει προβάδισμα, εκμεταλλευόμενος την κακή αμυντική λειτουργία της “Κυρίας”. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, βρήκε και ένα δεύτερο τέρμα και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της, τη στιγμή μάλιστα που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στην πορεία, για να ανησυχήσει.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 29 συνολικά βαθμούς και παραμένει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, όντας παράλληλα στο -4 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Αξίζει να σημειωθεί ότι πανηγύρισε το διπλό και στις έξι εξόδους του για τη φετινή διοργάνωση.

Για το αποψινό ντέρμπι με την ΑΕΛ, ο κόουτς Σπιλέφσκι δεν υπολογίζεται στους τραυματίες Κοκόριν, Μεντιούπ και Σπόλιαριτς, αλλά και στον τιμωρημένο Ζόκε. Επέστρεψε στις προπονήσεις ο Μονέ-Πακέ, αλλά είναι ανέτοιμος.