24η αγωνιστική

*Η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την ΑΕ Λεμεσού.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΕ Λεμεσού 1-0

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Νέας Σαλαμίνας, για το κύπελλο. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρόμο στο 80ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΑΕ Λεμεσού. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα, για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στα προημιτελικά του κυπέλλου, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και ξεκάθαρες ευκαιρίες από τις δυο πλευρές, επικράτησε στις λεπτομέρειες, βρίσκοντας το μοναδικό τέρμα με πέναλτι προς το φινάλε. Παρά το θετικό αυτό αποτέλεσμα, δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την πρόκριση της, οπότε και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς (02/03).

Είχε προηγηθεί η ήττα στην έδρα της Πάφου με 1-0, για το πρωτάθλημα. Γεγονός που τη διατηρεί στη ζώνη των πλέι άουτ και σε επαφή την εξάδα, τρεις στροφές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Παρέμεινε αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της στη διοργάνωση (4-1-0), έχοντας δεχθεί μόλις ένα τέρμα.

Με αρκετές απουσίες η αποστολή της για το σημερινό παιχνίδι, από το οποίο θα απουσιάσει και ο Ρόμο, μετά από συμφωνία κατά τη μεταγραφή του από την ΑΕΚ Λάρνακας. Στη διάθεση του προπονητή του βρίσκεται και πάλι ο Κέβιν Μιραλάς.

ΑΕ Λεμεσού Στατιστικά

*Under 2.5 τα 13/14 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ντνίπρο-1, για το Κόνφερενς Λιγκ. Το τέρμα το Άνχελ Γκαρσία στο 84ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Συνέχεια στο αήττητο σερί της έδωσε η ΑΕΚ Λάρνακας, το οποίο και διεύρυνε στα έξι παιχνίδια, σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα υποδέχθηκε τη Ντνίπρο-1, για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Μπήκε πολύ δυναμικά και είχε κάποιες καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά, ωστόσο στη πιο αξιόλογη από αυτές, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά από προσπάθεια του Ράφα Λόπες. Σταδιακά οι Ουκρανοί ισορρόπησαν το παιχνίδι και το ημίχρονο βγήκε χωρίς κάποια καλή στιγμή. Σαφώς καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, ωστόσο η ΑΕΚ έδειξε να το θέλει περισσότερο και έχοντας την πρωτοβουλία προς το φινάλε, βρήκε εν τέλει δίχτυα, σε μια στιγμή που ξεκίνησε από στημένη φάση.

Απέκτησε έτσι ένα ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς που ακολουθεί, την ερχόμενη Πέμπτη (23/02). Στο πρωτάθλημα τώρα, είχε εντός έδρας απώλεια την περασμένη αγωνιστική κόντρα στον Ακρίτα Χλώρακας, με τον οποίο έμεινε στο 1-1. Παρόλα, έμεινε αήττητη για 15η σερί αγωνιστική (13-2-0), ούσα παράλληλα στην πρώτη θέση και στο +2 από τον ΑΠΟΕΛ. Πήρε αποτέλεσμα στις επτά τελευταίες εξόδους της στη διοργάνωση (6-1-0), στις οποίες δέχθηκε μόλις δυο τέρματα.

Αποκόμισε πρόβλημα στο ευρωπαϊκό ματς ο Ράφα Λόπες, άγνωστο εάν θα καταφέρει να δώσει το παρόν σήμερα. Σίγουροι απόντες οι τραυματίες Γκιούρκσο, Άλτμαν και Γκρομόφ.