* Αήττητη η Ντεμιρσπόρ στα 4 τελευταία μεταξύ τους (3-1-0)

* Στον 1ο γύρο (17/09): Αντάλιασπορ – Ντεμιρσπόρ 0-3

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Τραμπζονσπόρ. Ο Γιαζιτσί άνοιξε το σκορ για την Τραμπζονσπόρ στο 8ο λεπτό, στο 22’ αποβλήθηκε ο Μπελχαντά της Ντεμιρσπόρ, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε ο Εντιαγέ. Ο Ούγκο ανέκτησε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους στο 78’ και οι Βίστσα (81’), Μποζόκ (90+4’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Πλασματική η βαριά ήττα της Κυριακής στην Τραπεζούντα, πλήρωσε την ανόητη αποβολή της νωρίς στο παιχνίδι, αλλά επιβεβαίωσε μέσα στο παιχνίδι την ποιότητά της.

Μπήκε ορεξάτη στο ματς με την περσινή πρωταθλήτρια, απείλησε στο transition πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά, αλλά η άμυνα αδράνησε για το γρήγορο προβάδισμα των γηπεδούχων. Απείλησε ξανά με τον Μπελχαντά, αλλά ο Μαρικόνός επιτελικός αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης. Κράτησε τις γραμμές της με αριθμητικό μειονέκτημα για αρκετή ώρα, απείλησε εκ νέου πριν ισοφαρίσει, ενώ είχε και καθαρή ευκαιρία ανατροπής πριν την ανάπαυλα! Βγήκε κούραση στα τελευταία λεπτά και λύγισε από στατικές φάσεις.

Υποσχέθηκε αντίδραση από την ομάδα του ο κόουτς Μοντέλα, μετά από τρία σερί παιχνίδια δίχως νίκη, γνωστοποιώντας ότι ο στόχος είναι ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Βαρύ πρόστιμο από τον σύλλογο για τον τιμωρημένο Μπελχαντά, μαζί του θα απουσιάσει ο Ερντογάν (εξτρέμ), ενώ αμφίβολος είναι ο Ονιεκούρου (εξτρέμ) που έχασε το τελευταίο παιχνίδι λόγω τραυματισμού.

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Καϊσέρισπορ. Ο Ράιτ άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό, ο Φρέντι πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 52’, ο Ράιτ έκανε το 3-0 στο 68’ και στις καθυστερήσεις ο Γιλντιρίμ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η επιστροφή του Ράιτ ήταν αρκετή για να εξυψώσει όλη την ομάδα, ο Αμερικανός φορ ξεκίνησε το περασμένο Σάββατο μετά από δύο μήνες απουσίας και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της εντυπωσιακής νίκης.

Από νωρίς άρχισε να απειλεί την άμυνα της Καϊσέρισπορ και αφού οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες συνολικά πήρε “ριμπάουντ” δοκαριού για το 1-0. Μόνιμη απειλή για την αντίπαλη άμυνα, με τα αθλητικά του προσόντα έφτιαξε μόνο τους δύο ακόμη μεγάλες φάσεις, “σέρβιρε” για το 2-0 και με εντυπωσιακή κεφαλιά “τέλειωσε” το ματς, το οποίο ήταν επιθετικός μονόλογος για την Αντάλιασπορ, που θα μπορούσε να έχει βάλει άλλα τόσα γκολ βάσει ευκαιριών.

Συμπλήρωσε κάρτες ο νευραλγικός μέσος Φερνάντο, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Σινίκ (εξτρέμ), Κουντριάσοφ (στόπερ).