20η αγωνιστική

*Η Άαρχους επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τη Χόρσενς.

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Χόρσενς – Άαρχους 2-1

ΑΑΡΧΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σίλκεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Τίνγκαγκερ στο 36′, δέχθηκε εν τέλει την ανατροπή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αήττητη για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε η Άαρχους, μετά και το διπλό 0-1 επί της Άαλμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ούβε Ρέσλερ υποδέχθηκε τη Σίλκεμποργκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Ευτύχησε να προηγηθεί στη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία της στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην πορεία δέχθηκε πίεση και λύγισε στο φινάλε.

Υστερώντας σε ισοβαθμία με τη Μίντιλαντ, βρίσκεται στην έβδομη θέση και εκτός πλέι οφ, με τρία παιχνίδια να απομένουν για το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Δεν πανηγύρισε τη νίκη σε κάποιο από τα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (0-2-2). Συμπλήρωσε κάρτες ο Μαντς Έμιλ Μάντσεν και θα εκτίσει τιμωρία απόψε. Δημοσιεύματα θέλουν τον Όλιβερ Λουντ να είναι πολύ κοντά σε μεταγραφή στη νορβηγική Οντ.

Άαρχους Στατιστικά

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΟΡΣΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Βίμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 16′ και δυο λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα υπέστη η Χόρσενς, μετά και από εκείνη κόντρα στη Μπρόντμπι (5-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γενς Άσκου υποδέχθηκε τη Βίμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-3. Τραγικό το ξεκίνημα της στο παιχνίδι, δέχθηκε από νωρίς και τα τρία τέρματα. Στην πορεία η φιλοξενούμενη κατέβασε ταχύτητα, αλλά η Χόρσενς δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι.

Βρίσκεται έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης και πάνω μόνο από τις Άαλμποργκ και Λίνγκμπι. Ηττήθηκε και στις επτά τελευταίες της εξόδους στο πρωτάθλημα, στις τρεις εκ των οποίων δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Αν και ξεπέρασε τον τραυματισμό, παραμένει άγνωστο αν θα καταφέρει να δώσει το παρόν ο πορτιέρο Ντέλατς.