*2η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Αήττητη η Άαλμποργκ στα τρία τελευταία εντός της με αντίπαλο την Οντένσε, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στην κανονική διάρκεια: Άαλμποργκ – Οντένσε 1-1, Οντένσε – Άαλμποργκ 2-1

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Βίμποργκ, για το κύπελλο. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 40ο λεπτό.

Γλυκόπικρη γεύση άφησε η μεσοβδόμαδη αναμέτρηση για την Άαλμποργκ. Για την ακρίβεια, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Όσκαρ Χίλιεμαρκ φιλοξενήθηκε από τη Βίμποργκ, στη ρεβάνς της νίκης με 2-0 για τα προημιτελικά του κυπέλλου, από την οποία και ηττήθηκε αυτή τη φορά με 1-0. Λίγες οι καλές στιγμές και από τις δυο πλευρές, με την ίδια να βρίσκεται πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα και να μην έχει κάποια απάντηση στη συνέχεια.

Παρά την ήττα της αυτή, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Σίλκεμποργκ. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από το εντυπωσιακό διπλό (0-4) επί της Χόρσενς, στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, μειώνοντας στους πέντε τη διαφορά από την παραμονή. Χωρίς νίκη στα επτά τελευταία εντός της (0-3-4), δεν σκόραρε στα τρία πιο πρόσφατα εξ αυτών. Εκτός μάχης βρίσκονται οι Λούντεβιγκ, Πόουλσεν και Γιόργκενσεν.

Άαλμποργκ Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε από νωρίς πίσω με 0-2 (9′, 14′) και παρότι μείωσε με τον Σαμπί στο 31ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα υπέστη η Οντένσε, μετά και το εκτός 1-0 από την Άαρχους. Στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, η ομάδα του Αντρέας Αλμ υποδέχθηκε τη Μίντιλαντ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν έδειξε σε καμία περίπτωση ικανή για να διεκδικήσει κάτι, μειώνοντας προσωρινά σε 1-2.

Βρίσκεται έτσι στην τρίτη θέση την πλέι άουτ και στο -3 από την πρωτοπόρο Μίντιλαντ. Χωρίς διπλό στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε κατά σειρά μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Εξέτισε την τιμωρία του ο αρχηγός Γιέπε Τβέρσκοφ, θα δώσει και πάλι το παρόν.