*Τελικός κυπέλλου στη Δανία. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο θα εξασφαλίσει και το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

*Αήττητη η Κοπεγχάγη στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Άαλμποργκ, μετρώντας έξι νίκες και μια ισοπαλία. Επικράτησε και στα πέντε πιο πρόσφατα εξ αυτών.

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στο πρωτάθλημα: Άαλμποργκ – Κοπεγχάγη 1-3, Κοπεγχάγη – Άαλμποργκ 1-0

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 13ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 67′ με τον Πέδρο Φερέιρα.

Μετά από τρία χρόνια απουσίας, η Άαλμποργκ δίνει και πάλι το παρόν στον τελικό του κυπέλλου. Αυτή είναι η 13η φορά που φτάνει μέχρι εδώ, ωστόσο μόλις τις τρεις εξ αυτών κατάφερε να κατακτήσει και το τρόπαιο (1966, 1970, 2014). Η πορεία της φέτος ξεκίνησε αφήνοντας εκτός τις Φανλόσε (1-1, παρ. 1-3) και Μίντελφαρτ (1-2), ενώ στην πορεία απέκλεισε σε διπλά παιχνίδια τις Βίμποργκ (νίκη 2-0 εντός, ήττα 1-0 εκτός) και Σίλκεμποργκ (1-1 εκτός, 4-1 εντός).

Έρχεται από ένα αήττητο σερί επτά αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (3-4-0), μετά και το εκτός 1-1 με την Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Γεγονός που τη φέρνει εκτός επικίνδυνης ζώνης, υπερτερώντας σε ισοβαθμία της Χόρσενς, τρεις στροφές πριν το φινάλε. Παρότι εκτελούσε χρέη υπηρεσιακού, ο Όσκαρ Χίλιεμαρκ κέρδισε την εμπιστοσύνη της διοίκησης και πλέον θα είναι μόνιμος, υπογράφοντας συμβόλαιο μέχρι το 2027.

Άαλμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Μπρόντμπι, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 18′ με τον Κλάεσον και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 57ο λεπτό, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Λάρσον (73′) και Σόρενσεν (84′). Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στο 82ο λεπτό.

Για πρώτη φορά μετά το 2017, όταν και είχε κατακτήσει και τον τίτλο, η Κοπεγχάγη δίνει και πάλι το παρόν στον τελικό του κυπέλλου. Όπως η αντίπαλος της, έτσι και η ίδια συμμετέχει για 13η φορές στην ιστορία της, έχοντας πάρει το τρόπαιο οκτώ συνολικά φορές (1995, 1997, 2004, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017). Τα βρήκε σκούρα στο ξεκίνημα της φετινής της πορείας, καθώς δυσκολεύτηκε για να φτάσει μέχρι εδώ, αποκλείοντας κατά σειρά τις Χόμπρο (1-1, πεν.), Θίστεν (1-1, παρ. 1-3), Βέιλε (2-0 εντός, 0-0 εκτός) και Νόρντζελαντ (ήττα 3-2 εκτός, νίκη 5-3 εντός).

Έρχεται με ανεβασμένη ψυχολογία η ομάδα του Γιάκομπ Νέεστρουπ, μετά και το διπλό που πανηγύρισε στο ντέρμπι με τη Μπρόντμπι (1-3 εκτός), γεγονός που την επανέφερε στην κορυφή της κατάταξης, εκμεταλλευόμενη και την απώλεια της Νόρντζελαντ, τρεις στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Ντιόγκο Γκονσάλβες και τέθηκε κανονικά στη διάθεση του προπονητή του.