23η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ά Γύρος: Σόγκνταλ – Όλεσουντ 2-0

ΟΛΕΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Όλεσουντ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη εναντίον της πρωτοπόρου της κατηγορίας, ΧαμΚαμ (1-1) και παράλληλα να μειώσει τη διαφορά τους από τους έξι πόντους στους μισούς. Δεύτερη σερί ισοπαλία για το συγκρότημα του Νίλσεν, ενώ “τρέχει” αήττητο σερί για δεκαέξι αναμετρήσεις στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Όσον αφορά την αποστολή, ο Νορβηγός προπονητής δε μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του μέσου Νένας, διότι συμπλήρωσε κάρτες. Σταθερά εκτός δράσης ο μεγάλος άτυχος της σεζόν, επιθετικός Άγκντεσταϊν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη ΧαμΚαμ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 33’ ο Σέγκμπεργκ σκόραρε για το 1-0, όμως στο 41’ ο Ένκερουντ ισοφάρισε σε 1-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο.

Όλεσουντ Στατιστικά

*7 σερί ματς με G/G (δες το στη betshop)

*7/10 παιχνίδια τελευταία με over 3.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/11 ματς εντός έδρας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σόγκνταλ δεν εντυπωσιάζει το τελευταίο διάστημα, πιθανότατα τη χρειαζόταν τη διακοπή για να ανασυνταχθεί και να κάνει την τελική της προσπάθεια για να μείνει στην εξάδα και να διεκδικήσει την άνοδο μέσω των πλέι οφ. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με τη δεύτερη στην κατάταξη Γερβ (1-1) και έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη, παίρνοντας μόλις δύο πόντους. Ασταθής εκτός έδρας με δύο νίκες σε δέκα ματς.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας με αντίπαλο τη Γερβ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 23’ ο Σκόλεβικ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 74’ ο Νόρχαϊμ ισοφάρισε για τη Γερβ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.