24η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Βίκινγκ δεν έχει υποστεί ήττα από την Όλεσουντ στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Βίκινγκ – Όλεσουντ 1-0

ΟΛΕΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα εκτός έδρας, με σκορ 3-0 και αντίπαλο τη Μόλντε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 24’ ο Μπρίνχιλντσεν σκόραρε για το 1-0 του πρώτου μέρους. Στο 85’ ο Κόσα πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους και στο 88’ ο Έρικσεν σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Όλεσουντ είχε ούτως ή άλλως πολύ δύσκολο έργο να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Μόλντε (3-0), αναμενόμενα δεν πήρε τίποτα από παιχνίδι. Δεν είναι σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, δε βγάζει σταθερότητα στην απόδοσή της και είναι ενδεικτικό ότι έχει σημειώσει μόλις μία νίκη στα πρόσφατα πέντε ματς. Η απόστασή της από την επικίνδυνη ζώνη είναι στους τρεις βαθμούς και φυσιολογικά έχει ανάγκη από άμεση συγκομιδή βαθμών. Εξέτισε και είναι εκ νέου διαθέσιμος ο μέσος Νένας. Δύσκολα ο Άμιτσμπελ, παραμένει αμφίβολος.

Όλεσουντ Στατιστικά

*8/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*7/10 παιχνίδια τελευταία με goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 8/11 ματς εντός έδρας

ΒΙΚΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Παραχώρησε ισοπαλία εντός έδρας, με σκορ 2-2 και αντίπαλο την Όλεσουντ, για το πρωτάθλημα. Στο 12’ ο Βίκστελ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 49’ ο Σισέ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 88’ ο Καμάνζι έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους. Στο 90+3’ ο Τραορέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βίκινγκ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να σημειώσει δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα. Αναδείχτηκε ισόπαλη με αντίπαλο την Τρούμσε (2-2) και δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο το εγχείρημα να προλάβει την τριάδα και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Έχει να παίξει τρία εντός έδρας στα επόμενα πέντε και μπορεί να της δώσουν ώθηση να πετύχει το στόχο της. Άτυχος ξανά ο Άουκλεντ, τραυματίστηκε και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Είναι εκτός ο Στένσνες, αμφίβολος ο αμυντικός Πατινάμα.