*Στον πρώτο γύρο: Ιντερνασιονάλ – ABC Νατάλ 1-1

ABC ΝΑΤΑΛ

Την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η ABC Νατάλ, μετά και από εκείνη κόντρα στην Σεαρά (0-1), εντός έδρας. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάρσιο Φερνάντες φιλοξενήθηκε από την Παρανά, στην έδρας της οποίας γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0. Δεχόμενη γκολ από το σημείο του πέναλτι, λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Αγνοεί πλέον τη νίκη εδώ και τρεις αγωνιστικές, μετρώντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Μετά από 20 παιχνίδια, βρίσκεται στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς, ένα λιγότερο από τη Ναούτικο, που έχει και ματς περισσότερο. Επιπλέον, με 15 γκολ στο ενεργητικό της, έχει την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Τρεις νίκες, δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της, έχοντας ηττηθεί στα πέντε από τα έξι τελευταία αντίστοιχα παιχνίδια της. Εκτός είναι οι τραυματίες Φιλίπε (ΑΜ 12/1), Λέο Φορτουνάτο (ΑΜ 4/0) και Φελίπε Γκουέδες (ΜΕ 10/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Παρανά για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Interwetten)

Το ABC Νατάλ – Ιντερνασιονάλ παίζει στην Interwetten

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Την τέταρτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ιντερνασιονάλ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Οέστε (2-0), Γκοϊάς (3-0) και Γκουαρανί (0-2). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκούτο Φερέιρα φιλοξένησε την Λοντρίνα, της οποίας επικράτησε με 3-1. Ο Βίκτορ Κουέστα στο 49′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με την Λοντρίνα να ισοφαρίζει 20 λεπτά μετά. Εν τέλει όμως, δυο γκολ του Ουίλιαμ Κλάους στο 79ο και στο 82ο λεπτό ήταν αρκετά για να χαρίσουν τη νίκη στην Ιντερνασιονάλ. Πρώτο γκολ που δέχεται, μετά από τρία ματς με ανέπαφη την εστία της.

Με τη νίκη της αυτή, έφτασε τους 36 βαθμούς και είναι στην δεύτερη θέση, ούσα και τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή και την Αμέρικα Μινέιρο, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο. Με 14 γκολ παθητικό, διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Πέντε νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες ο απολογισμός της σε εκτός έδρας παιχνίδια για το πρωτάθλημα, έχοντας επικρατήσει στα τρία από τα πέντε πιο πρόσφατα. Τραυματίας είναι οι Λέο Ορτίθ (ΑΜ 8/0) και Καρλίνιος (ΑΜ 7/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Λοντρίνα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.