*Νοκ-άουτ αγώνας για την 5η φάση του Κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

*Αήττητη η Λάρισα στα τελευταία 10 ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Τελευταία νίκη των Ηπειρωτών το 2016 (εντός έδρας), κέρδισε τελευταία φορά στη Λάρισα το 1999!

ΛΑΡΙΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ζορίστηκε, όμως στο τέλος πήρε εκείνο που ήθελε απέναντι από τον Διαγόρα Ρόδου στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου. Στο 1-1 ήρθε το 90λεπτο, στο 98’ το νικητήριο γκολ για την ΑΕΛ, που δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Κώστα Φραντζέσκου στην άκρη του πάγκου της, αφού απομακρύνθηκε στις 13 Οκτωβρίου. Στη θέση του η διοίκηση επέλεξε τον Ηλία Φυντάνη, έναν άνθρωπο που έχει εργαστεί κι άλλες φορές στους “βυσσινί” και γνωρίζει τις ιδιαιτερότητες της θέσης.

Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 3-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας για το Κύπελλο, σε ματς που η ΑΕλ δε δυσκολεύτηκε. Μια απ’ τις πιο ποιοτικές ομάδες της δεύτερης κατηγορίας είναι η Λάρισα, που προβάλλει ως ένα απ’ τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο. Η αποστολή: Θεοδωρόπουλος, Σουλούκος, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Μπέρτος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ομάρ, Mαξιμένκο, Κολομπίνο, Κ. Παπαγεωργίου, Νικολιάς, Γιάκος, Συμελίδης, Γλυνός, Όγκμποε, Κούστα, Μιλτιάδης, Μαυριάς, Ακούνια, Μπαντιμπανγκά.

Προηγούμενο ματς: Φιλική ήττα 1-0 απ’ την Κοζάνη την περασμένη εβδομάδα.

ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Ν/G στα 6/8 τελευταία ματς (δες το στην Winmasters).

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 3/4 τελευταία ματς.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αρχίζει να μην πατά καλά, υπέστη δεύτερη σερί ήττα το Σάββατο, αυτή τη φορά εκτός έδρας. Πήγε να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Απόλλωνα Σμύρνης, δεν είχε δημιουργία και ιδέες στο επιθετικό κομμάτι, το ματς γενικά ήταν μονότονο και ιδιαίτερα “κλειστό”. Από καθαρή τύχη σκόραρε στην έναρξη του δεύτερου μέρους ο Απόλλων, στη συνέχεια υπερασπίστηκε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Η πιο μεγάλη φάση του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν το πέναλτι στο τέλος, ωστόσο ο γκολκίπερ Κότσαρης “ψώνισε” τον Περέα και μπλόκαρε την μπάλα.

“Είμαι απογοητευμένος, αν περιμένεις μόνο από πέναλτι να βάλεις γκολ, είναι δύσκολο να κερδίσεις ένα παιχνίδι. Δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να κάνει πολλές ευκαιρίες, αλλά και οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο. Κρίθηκε στο ένα γκολ, πρέπει να φτάσουμε στο επόμενο επίπεδο, πρέπει να σκοράρουμε”, είπε ο κόουτς Μεταξάς. Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του μετά το εντός έδρας 1-2 απ’ τον Ολυμπιακό, πέμπτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει, είχαν προηγηθεί τρεις διαδοχικές ισοπαλίες με Ιωνικό (0-0 εκτός), ΟΦΗ (1-1 εντός) και Ατρόμητο (1-1 εκτός), δέχτηκε γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Με 9 πόντους είναι έκτος στη βαθμολογία. Στην αποστολή για το σημερινό ματς προστέθηκε ο Σιόντης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Το γκολ ο Ιωαννίδης στο 48’. Έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα, που γενικά έκανε μέτρια εμφάνιση. Χαμηλού ρυθμού ο αγώνας, είχε λίγες φάσεις.