*10η αγωνιστική.

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

ΑΕΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εξελίξεις έφερε στην ΑΕΛ ο εκτός έδρας αποκλεισμός απ’ τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο. Η θεσσαλική ομάδα έκανε ανταγωνιστική εμφάνιση, ουσιαστικά μέχρι το 82’ ήταν μέσα στην πρόκριση, ωστόσο στο φινάλε δέχτηκε δύο γκολ και αποκλείστηκε από μια πολύ ανώτερη ομάδα. Ωστόσο, ο κόουτς Φυντάνης αποτέλεσε παρελθόν, με τον Αλέξη Κούγια να επιλέγει για διάδοχο τον μέχρι πρότινος συνεργάτη του Γιώργου Παράσχου, Παναγιώτη Γκουτσίδη. Ο Έλληνας προπονητής σήμερα θα κάνει ντεμπούτο.

Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στον Πιερικό, ήταν η τέταρτη ισοπαλία στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές για την ΑΕΛ, που έχει ρεκόρ 2-4-1 στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές, «χρωστά» ένα ματς, η μοναδική ήττα της ήταν εκτός έδρας απ’ τον Ολυμπιακό Β’. Είναι στο -9 απ’ την κορυφή, θέλει να μειώσει αυτή την απόσταση. Αποτέλεσαν παρελθόν οι Μαξιμένκο, Μπαντιμπανγκά, Ταχάρ, Πατράλης και Συμελίδης. Η αποστολή: Θεοδωρόπουλος, Σουλούκος, Γκοτζαμανίδης, Αμπούντ, Ηλιάδης, Μπέρτος, Παπαγεωργίου Αθ., Μαιδανός, Νίνο, Αγγελούλης, Κολομπίνο, Παπαγεωργίου Κων., Νικολιάς, Μιλτιάδης, Κούστα, Τσουμάνης, Όγκμποε, Μισυρλής, Γιάκος, Μαυριάς, Ακούνια, Γλυνός.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο. Με αυτογκόλ του Γκοτζαμανίδη το 1-0, ισοφάρισε ο Όγκμποε στο 62’, το 2-1 ήρθε στο 82’ απ’ τον Άκπομ, ο ίδιος παίκτης το 3-1 στις καθυστερήσεις.

ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στη betshop).

*Under 2.5 τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΞΑΝΘΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πηγαίνει «τρένο», έκανε… χαβαλέ κόντρα στα Τρίκαλα την περασμένη αγωνιστική. Το τελικό 5-0 δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση της κυριαρχίας της, ήταν καταφανώς ανώτερη απ’ την πρώτη στιγμή, το ματς τελείωσε απ’ το πρώτο ημίχρονο. Στο 3-0 πήγε το σκορ πριν την ανάπαυλα, η Ξάνθη συνδύασε ωραίο ποδόσφαιρο με αποτελεσματικότητα. Έβδομη διαδοχική νίκη για την ομάδα της Θράκης στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, με 22 πόντους είναι πρώτη στον βόρειο όμιλο, στο +1 απ’ τη Βέροια, που μάλιστα έχει ματς περισσότερο. Η αποστολή: Ίτσο, Γιακουμής, Πολίμος, Τζανακάκης, Δημητριάδης Φ. Παπάζογλου, Φαζός, Δεληγιαννίδης, Πλατέλλας, Δημητριάδης Τ., Τσέλιος, Δόρης, Θυμιάνης, Κρητικός, Τσιλιγγίρης, Γκόμες, Γκινσάρι, Διαμαντόπουλος, Κοτόπουλος, Ιμπραΐμι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-0 επί των Τρικάλων. Στο 3-0 το ημίχρονο με τα γκολ των Πλατέλλα, Ιμπραΐμι και Τσέλιου, ακολούθησαν άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος απ’ τους Ιμπραΐμι και Βιθέντε.