*6η αγωνιστική.

*Περιορισμένος αριθμός θεατών.

ΛΑΡΙΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επέστρεψε στις απώλειες η Λάρισα, καθώς δεν κατάφερε να περάσει απ’ την έδρα του Ηρακλή την περασμένη Κυριακή. Δεν έγινε σοβαρό παιχνίδι, αμφότερες οι ομάδες δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις, απ’ το πουθενά ήρθε το 0-1 της ΑΕΛ στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ενώ από στατική φάση προέκυψε το 1-1 για τους Θεσσαλονικείς. Με δέκα παίκτες απ’ το 51’ η θεσσαλική ομάδα, που διαμαρτυρήθηκε έντονα για τη διαιτησία, ίσως άξιζε ένα πέναλτι στο φινάλε.

Ανέβηκε στους 7 πόντους με ρεκόρ 2-1-1, «χρωστά» ένα ματς, η μοναδική ήττα της ήταν εκτός έδρας απ’ τον Ολυμπιακό Β’. Μεσοβδόμαδα έπαιξε με σαρωτικό ροτέισον κόντρα στον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο, πλησίασε μια σπουδαία νίκη, όμως ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις. Η αποστολή: Θεοδωρόπουλος, Σουλούκος, Ζαχαράκης, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Μπέρτος, Παπαγεωργίου Αθ., Μαιδανός, Ταχάρ, Μακσιμένκο, Κολομπίνο, Παπαγεωργίου Κων., Νικολιάς, Γιάκος, Συμελίδης, Μπατιμπανγκά, Μαυριάς, Κούστα, Θεολόγου, Μαυριάς, Ακούνια, Γλυνός.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο. Το 1-0 ο Ταχάρ στο 64’, ισοφάρισε ο Κούρτιτς με απευθείας φάουλ στις καθυστερήσεις. Πιεστικός ο ΠΑΟΚ, είχε ευκαιρίες, αλλά δεν είχε αποτελεσματικότητα.

ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στη betshop).

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΒΕΡΟΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δυσκολεύτηκε κόντρα στα Τρίκαλα, όμως στο φινάλε βρήκε τη λύση και πήρε αυτό που ήθελε. Είχε τον πλήρη έλεγχο, στο πρώτο ημίχρονο τα Τρίκαλα άντεξαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0. Ωστόσο, η Βέροια βρήκε το γκολ στο 66’ και από εκεί και έπειτα διαχειρίστηκε την κατάσταση επιτυχώς, θα μπορούσε να έχει σκοράρει δεύτερη φορά. Παντελώς ακίνδυνα τα Τρίκαλα. Τέταρτη νίκη σε πέντε αγωνιστικές για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, η μοναδική απώλεια ήταν το εκτός έδρας 2-2 με τη Νίκη Βόλου. Με 13 πόντους είναι πρώτη στη βαθμολογία. Η αποστολή: Βελλίδης, Τσιμόπουλος, Μπουκουβάλας, Μούχαλης, Μαραγκός, Σκόνδρας, Δημόπουλος, Παπαχρήστος, Πεταυράκης, Οικονόμου, Γαβριηλίδης, Ράμος, Μπλέτσας, Ορφανίδης, Μούργος, Πόζογλου, Μυστακίδης, Φοφανά, Πασάς, Γιακουμάκης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί των Τρικάλων. Το γκολ ο Μούργος στο 66’.