*Βόρειος όμιλος.

*Σε φιλικό στις 30/10: Α.Ε Λάρισα – Βέροια 1-0

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Μόλις μία νίκη μετρά η Βέροια στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην ΑΕΛ (2-5-1).

Α.Ε ΛΑΡΙΣΑ

Προηγούμενο ματς: Σε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις, πέρασε από την έδρα του Μακεδονικού με 1-3 την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 8′, έβγαλε καλή αντίδραση στην συνέχεια, στο 28′ άγγιξε την ισοφάριση και στο 31′ σε μια προσπάθεια του Καλουτσικίδη, ο διαιτητής μέτρησε το γκολ με οκτώ λεπτά καθυστέρηση! Ένα λεπτό μετά γύρισε το ματς με τον Κούστα, ενώ στην επανάληψη είχε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να κλειδώσει το τρίποντο στο 70′.

Πέρασε από μια έδρα που οι περισσότεροι θα χάσουν βαθμούς φέτος και φώναξε πως παρά τις γκέλες εξακολουθεί να είναι παρούσα στο παιχνίδι της πρωτιάς. Παράλληλα, έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη που έτρεχε μέχρι εκείνο το ματς (0-1-2). Απέκτησε τους Κόλα και Νούνιες, αμφότεροι δεν είναι διαθέσιμοι για σήμερα. Παραμένουν τραυματίες οι Όγκμποε και Γλυνός, τιμωρημένοι οι Πλέγας και Γκοτζαμανίδης.

Α.Ε Λάρισα Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΒΕΡΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Δεν κατάφερε να πάρει κάτι στο πρώτο παιχνίδι του νέου έτους, αφού γνώρισε κακή εντός έδρας ήττα από τον Μακεδονικό με 1-2 στις 5/1. Εν πολλοίς άδικο το αποτέλεσμα, αφού το ματς ήταν σε γενικές γραμμές εξαιρετικά ισορροπημένο. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 13′, έβγαλε καλή αντίδραση στην συνέχεια και έφτασε στην ισοφάριση προς το τέλος του πρώτου μέρους (39′). Σε χαμηλό τέμπο κύλησαν τα πράγματα στην επανάληψη, έχασε σπουδαία ευκαιρία για ανατροπή στα μισά αυτής, και εν τέλει δέχτηκε δεύτερο τέρμα από το πουθενά (77′).

Δεν της βγαίνουν τα περισσότερα από τα παιχνίδια που έχει δώσει, αυτός είναι και ο λόγος που παραμένει χαμηλά στην βαθμολογία και μόλις στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού. Ο Κώστας Βελιτζέλος έκανε το ντεμπούτο του στην ομάδα χωρίς να κάτσει στον πάγκο της, αφού δεν έχει το δίπλωμα προπονητικής που απαιτείται στην κατηγορία. Αυτός είναι και ο λόγος που απομακρύνθηκε άμεσα, στην θέση του ο Σπύρος Μπαξεβάνος που ντεμπουτάρει σήμερα. Τραυματίστηκαν και θα λείψουν οι Ορφανίδης και Παπαχρήστος, τιμωρημένος ο Φασίδης.