Φάση των “16”

*Νοκ-άουτ αναμέτρηση. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστει, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η διοργάνωση διεξάγεται στην Αργεντινή.

ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ U20

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με σκορ 2-0 τη Γουατεμάλα U20, στο πλαίσιο των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μόλις στο 9’ ο Νεματιόνοφ σκόραρε για το 1-0 και στο 20’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα των Ουζμπέκων και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το Ουζμπεκιστάν κέρδισε εύκολα τη Γουατεμάλα στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων και προκρίθηκε υπερτερώντας στην ισοβαθμία με τη Νέα Ζηλανδία. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη στη διοργάνωση, έπειτα από μία ισοπαλία και μία ήττα. Η αποτυχία φυσικά ήταν από τη διοργανώτρια Αργεντινή στην πρεμιέρα των ομίλων, όμως και σ’ αυτό το ματς το Ουζμπεκιστάν κατάφερε να σκοράρει. Το ματς με τη Γουατεμάλα ήταν το μοναδικό που κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν.

Ουζμπεκιστάν U20 Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν over 2.5

*3/5 παιχνίδια έληξαν με No Goal

ΙΣΡΑΗΛ U20

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 1-2 της Ιαπωνίας U20, στο πλαίσιο των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στο 45+1’ ο Σακαμότο σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 68’ αποβλήθηκε ο Μπινιαμίν για το Ισραήλ, όμως στο 76’ ο Νάβι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90+2’ ο Σένιορ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Το Ισραήλ πανηγύρισε τεράστια νίκη επί της Ιαπωνίας στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, δεδομένων και των συνθηκών που αντιμετώπισε. Ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας δύο γκολ, αλλά αφού έμεινε με δέκα παίκτες για το τελευταίο εικοσάλεπτο. Η μοναδική νίκη στο γκρουπ ήταν αυτή, αλλά η πλέον σημαντική για την πρόκριση. Οι Ισραηλινοί έχουν σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια έως τώρα στη διοργάνωση, τα οποία έληξαν με τέρματα εκατέρωθεν. Εκτός αγώνα ο μέσος Μπινιαμίν λόγω τιμωρίας.