*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

* Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους σε αυτές τις ηλικίες.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ U20

Προηγούμενο ματς: Η Βραζιλία U20 κέρδισε 2-0 την Νιγηρία U20, με δύο γκολ που πέτυχε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Ζιν Πεντρόσο (43’), Μαρκίνιος (45’). Βέβαια νωρίτερα είχε γλιτώσει από το δοκάρι της σε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία της αντιπάλου της, από το να βρεθεί πίσω στο σκορ.

Η Βραζιλία κέρδισε με 2-0 τη Νιγηρία στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου, καταφέρνοντας να κατακτήσει την πρώτη θέση σε μία τριπλή ισοβαθμία μαζί με Νιγηρία και Ιταλία, επειδή επικράτησε με δύο γκολ διαφορά!

Βέβαια θα περνούσε ούτως ή άλλως στην επόμενη φάση και με απλή νίκη, αλλά υπήρχε ο κίνδυνος να πέσει πάνω στη μισητή αντίπαλο και διοργανώτρια της διοργάνωσης, Αργεντινή! Τώρα μπορεί να την συναντήσει μόνο στον τελικό, σε περίπτωση που φτάσουν εκεί και οι δύο ομάδες.

Η ήττα που γνώρισε από την Ιταλία στη φάση του ομίλου ήταν η πρώτη και μοναδική της στους 15 τελευταίους αγώνες της, με 11 νίκες σε αυτό το διάστημα.

Βραζιλία Στατιστικά

*Έχει 6/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 2/3 over 2,5 στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου

ΤΥΝΗΣΙΑ U20

Προηγούμενο ματς: Η Τυνησία U20 έχασε 0-1 από την Ουρουγουάη, με πέναλτι του Φράνκο Γκονζάλεζ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε έναν αγώνα που ήταν τελείως ακίνδυνη επιθετικά.

Η Τυνησία περιόρισε την ήττα της από την Ουρουγουάη στο 0-1 και χάρη στη νίκη της με 0-3 επί του Ιράκ στον όμιλο κατάφερε να κερδίσει μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες θέσεις, στη διαφορά τερμάτων, παίρνοντας την πρόκριση σε αυτή τη φάση του θεσμού.

Πάντως αυτή η νίκη επί του Ιράκ ήταν η μοναδική στους πέντε τελευταίους αγώνες της, με τέσσερις ήττες στους υπόλοιπους, χωρίς να έχει καταφέρει να σκοράρει καν σε αυτό το διάστημα.