*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου U-20, το οποίο διεξάγεται στην Αργεντινή. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Αήττητη η Αργεντινή σε δύο παιχνίδια κόντρα στη Νιγηρία (1-1-0).

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 5-0 επί της Νέας Ζηλανδίας στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Στο 0-3 το σκορ μέχρι το 35’, στο 50’ το 0-4, το 0-5 ήρθε στο 86’.

Επιβεβαίωσε τον χαρακτήρα του φαβορί στα ματς του ομίλου, πήρε τρεις νίκες και κατέλαβε την πρώτη θέση του. Έκανε πρεμιέρα με το 2-1 επί του Ουζμπεκιστάν, σε παιχνίδι που ο αντίπαλος προηγήθηκε, αλλά η ομάδα του Χαβιέρ Μαστσεράνο σκόραρε δύο φορές μέχρι το 41’. Συνέχισε με το άνετο 3-0 επί της Γουατεμάλας και στο φινάλε διέλυσε 5-0 τη Νιγηρία, εκεί κέρδιζε 3-0 στο ημίχρονο και όλα είχαν κριθεί.

Πήρε άνετα την πρώτη θέση του γκρουπ, μπαίνει ως φαβορί για την επικράτηση και σήμερα. “Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, ο αντίπαλος θα προσπαθήσει να μας χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Θα έχουμε τον έλεγχο, πρέπει να εκμεταλλευτούμε τις στιγμές μας, έτσι ώστε να μην αγχωθούμε”, είπε ο κόουτς Μαστσεράνο. Επιστρέφει ο Αβιλές.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα τρία παιχνίδια του ομίλου.

*Έρχεται από 4/5 NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΝΙΓΗΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 0-2 κόντρα στη Βραζιλία. Ο Πεδρόσο το 1-0 στο 43’, το 2-0 έκανε ο Μαρκίνιος στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Είχε πολύ δύσκολο έργο στη φάση των ομίλων, κλήθηκε να αντιμετωπίσει δύο εκ των φαβορί για την κατάκτηση του τουρνουά. Έκανε πρεμιέρα με το 2-1 επί της Δομινικανής Δημοκρατίας, σκορ που διαμορφώθηκε με ανατροπή. Συνέχισε με σπουδαία νίκη 2-0 επί της Ιταλίας, είχε στα χέρια της την πρόκριση ως μια εκ των πρώτων δύο του γκρουπ, αλλά στο τελευταίο ματς ηττήθηκε 0-2 απ’ την ποιοτική Βραζιλία. Κάπως έτσι, ισοβάθμισαν τρεις ομάδες στους έξι πόντους, αλλά η Νιγηρία έμεινε στην τρίτη θέση λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων. Σήμερα είναι αουτσάιντερ, θέλει να κάνει την έκπληξη.